Szczupli z lepiej pracującymi mięśniami?

| Zdrowie/uroda
LabyrinthX (Nicholas B.), CC

Niemal wszyscy znają kogoś, kto pozostaje szczupły i sprawny na wysokokalorycznej diecie, która u całej reszty wywołałaby nadwagę lub otyłość. Okazuje się, że takim osobom przewagę mogą zapewniać mięśnie.

W ramach najnowszego studium Chaitanya K. Gavini i zespół porównywali szczurzyce z wysoką wydolnością tlenową (genetyczną tendencją do szczupłości) z samicami o niskiej wydolności tlenowej (tendencją do otyłości).

Chociaż zwierzęta w obu grupach miały podobną wagę i suchą masę mięśniową (beztłuszczową masę ciała), osobniki z wysoką wydolnością tlenową były stale bardziej aktywne. Mimo że w stanie spoczynku wszystkie szczurzyce wydatkowały w przybliżeniu tę samą ilość energii, podczas łagodnych ćwiczeń pojawiały się duże różnice w liczbie spalanych kalorii. Amerykanie podejrzewają, że może chodzić o wyższy poziom białek wspierających wydatkowanie energii i niższy protein sprzyjających jej oszczędzaniu oraz/lub zwiększoną rolę układu sympatycznego w zasilaniu mięśni.

Autorzy artykułu z American Journal of Physiology—Endocrinology and Metabolism uważają, że uzyskane wyniki mogą się przydać przy opracowaniu technik zapobiegania i leczenia otyłości. Obierając na cel szlaki maksymalizujące zużycie energii przez mięśnie szkieletowe podczas aktywności fizycznej, da się wykorzystać już istniejące mechanizmy, które są endogennie silniej eksploatowane u naturalnie szczupłych jednostek.

wydolność tlenowa mięśnie wydatkowanie energii oszczędzanie białka układ sympatyczny Chaitanya K. Gavini