Żabie udka kością brytyjsko-francuskiej niezgody?

| Humanistyka
University of Buckingham

Dotąd żabie udka uznawano za francuski przysmak, ale wykopaliska ze stanowiska Blick Mead w Amesbury w hrabstwie Wiltshire wskazują, że Brytyjczycy wyprzedzili południowych sąsiadów o ok. 8 tys. lat i byli pierwszymi amatorami płaziego dania na świecie.

University of Buckingham

Oprócz zwęglonej kości ramiennej ropuchy archeolodzy natrafili na kręgi małej ryby (pstrąga lub łososia) oraz spalone kości tura. Datują się one na 6250-7596 r p.n.e. Rarytas jest więc de facto wynalazkiem Brytyjczyków i na początku delektowali się nim mieszkańcy osady leżącej w pobliżu Stonehenge.

Mogłoby się wydawać, że przed tysiącami lat ludzie z tego stanowiska trzymali się menu w stylu Hestona Blumenthala, w którym na główne danie składały się udka ropuchy, tury, dziczyzna i jelenina z orzechami laskowymi. Innym wariantem były zaś ryby wykończone jeżynami - opowiada David Jacques z Uniwersytetu w Buckingham. To ważne dla naszego rozumienia stylu życia osób mieszkających tu ok. 5 tys. lat przed wybudowaniem Stonehenge.

W sumie na stanowisku znaleziono 650 zwierzęcych kości, wszystkie z mezolitu. Ich analizą zajmował się m.in. Simon Parfitt z Muzeum Historii Naturalnej.

Jacques ma nadzieję, że uda mu się wykazać, że Amesbury jest najstarszym przykładem stałego osadnictwa w Wielkiej Brytanii. Na razie palmę pierwszeństwa przyznaje się Thatcham [...], a Amesbury uznaje się młodsze o 104 lata.

Wykopaliska potrwają do 25 października. BBC, Smithsonian Channel i CBC kręcą tu film dokumentalny.

żabie udka Blick Mead Amesbury mezolit David Jacques