Lalka dla miłośników komunikatorów internetowych

| Technologia

Availabot to urządzenie, które powinno zainteresować miłośników komunikatorów internetowych. Służy ono do sygnalizowania, kiedy znajomy z listy kontaktów uruchomił swój komunikator, a kiedy jest niedostępny. Dotychczas informowanie o tym fakcie sprowadzało się do wyświetlenia odpowiedniej ikony na ekranie komputera.

Availabot to laleczka, która upada, gdy znajomy jest niedostępny, a podnosi się, gdy można z nim rozmawiać.

Niewielkie urządzenie podłączamy do portu USB i stawiamy obok monitora komputera. Lalka będzie na bieżąco informowała o obecności znajomych. Jako, że do jednego portu USB możemy podłączyć wiele urządzeń jednocześnie, można ustawić na biurku tyle Availabotów, ile będzie konieczne. Każdy może reprezentować jednego znajomego. Co więcej, można każdej z lalek nadać indywidualne cechy, charakteryzujące osoby z listy kontaktowej.
Fizycznie istniejące lalki mają i tę przewagę nad ikonami, że gdy chcemy mieć włączony komunikator, a nie chcemy, by przeszkadzały nam pojawiające się co chwila powiadomienia, możemy ustawić Availaboty tak, by nie było ich widać.

W tej chwili lalki współpracują z komunikatorem iChat i systemem Mac OS X 10.4. Wkrótce będzie można ich używać podczas korzystania z innych, podobnych aplikacji dla systemu Apple\'a. Autorzy Availabota chcą też stworzyć wersję dla Windows.