Plotkarska Wikipedia

| Technologia

Śmierć Kena Laya, byłego szefa firmy Enron, stała się kolejnym przykładem licznych słabości Wikipedii. W ostatnich miesiącach wokół projektu stworzenia otwartej encyklopedii niejednokrotnie rodziły się poważne, głośne nieporozumienia.

Lay zmarł w wieku 64 lat na atak serca, jak poinformował pastor jego rodzinnego kościoła w Houston. Sześć tygodni przed śmiercią ława przysięgłych uznała go winnym defraudacji, która przyczyniła się do jednego z najgłośniejszych bankructw w historii USA - upadku Enrona.

W kilka minut po pojawieniu się informacji o śmierci Laya, Wikipedia napisała, że prawdopodobnie popełnił on samobójstwo. Niedługo potem znalazło się w niej stwierdzenie, że był to atak serca lub samobójstwo i niemal natychmiast zmieniono je na informację, że przyczyny śmierci nie zostały ustalone. Jednak kilka minut później można było przeczytać, że poczucie winy spowodowane zrujnowaniem życia tak wielu osobom w końcu [sic! - red.] skłoniły go do popełnienia samobójstwa. Następnie Wikipedia informowała, że pastor z Houston twierdzi, iż był to atak serca. Później pisano o spekulacjach na temat stresu, który miał spowodować zawał. W końcu zaś powołano się na informację z biura szeryfa w Aspen, gdzie zmarł Lay oraz na telewizję KHOU-TV z Houston.

Przedstawiciele Wikipedii nie odpowiedzieli na razie dziennikarzom na pytanie, jak mogło dojść do tak wielu przekłamań. Na stronach projektu można przeczytać, ze nowsze artykuły mogą zawierać znaczące błędy, treści nieencyklopedyczne lub nosić ślady wandalizmu.