Choremu z Indii usunięto ważącą 7,4 kg 45-cm nerkę

| Medycyna
geudki, CC (Pixabay)

W zeszłym miesiącu w Indiach 56-latkowi cierpiącemu na dziedziczoną autosomalnie dominująco wielotorbielowatość nerek (ang. autosomal dominant polycystic kidney disease, ADPKD) usunięto ważącą 7,4 kg niemal 45-cm nerkę.

Anonimowy pacjent z Delhi musiał przejść nefrektomię, bo wdało się lekooporne zakażenie, a olbrzymia nerka powodowała problemy z oddychaniem. Obecnie jego stan jest dobry. W oczekiwaniu na przeszczep nerki jest poddawany dializom.

Zmieniona chorobowo nerka zajmowała połowę jamy brzusznej. Wiedzieliśmy, że jest duża, ale nigdy byśmy nie pomyśleli, że tyle waży - podkreśla Sachin Kathuria.

Mężczyzna przeszedł 2-godzinną operację w Sir Ganga Ram Hospital w Delhi.

Indyjscy lekarze mówią, że wg Księgi Rekordów Guinnessa, największa usunięta człowiekowi nerka ważyła 4,25 kg. W 2016 r. wycięto ją Ahmedowi Saeedowi Mohammedowi Omarowi, który cierpiał na wielotorbielowatość nerek. Nefrektomię przeprowadził dubajski chirurg urolog dr Fariborz Bagheri.

Ekipa z Sir Ganga Ram Hospital wspomina jednak, że istnieją doniesienia medyczne o wyciętej pacjentowi 9-kg nerce. Lekarze mieli zapewne na myśli przypadek 44-letniego Amerykanina z ADPKD, który w 2016 r. opisano na łamach Annals of Clinical and Laboratory Research. U chorego przeprowadzono najpierw lewo-, a później prawostronną nefrektomię. Każda z usuniętych nerek ważyła 9 kg.

Media donoszą też o przypadku z Holandii, gdzie 42-letniemu choremu z ADPKD usunięto nerkę ważącą 8,7 kg o maksymalnej długości 48 cm. Artykuł w piśmie Case Reports in Nephrology and Urology ukazał się w 2014 r.

Indyjscy chirurdzy jeszcze nie zdecydowali, czy zgłoszą przypadek swojego pacjenta do Księgi Guinnessa.

 

ADPKD wielotorbielowatość nerek nefrektomia Sir Ganga Ram Hospital Sachin Kathuria