Airbus rozbudowuje zakład w Friedrichshafen

| Ciekawostki
Airbus

Airbus Defence and Space przygotowuje swoje zakłady w niemieckim Friedrichshafen na przyszłe projekty, budując nowe Zintegrowane Centrum Technologiczne (Integrated Technology Centre, ITC). W czteropiętrowym, podpiwniczonym budynku o powierzchni około 4200 m2 znajdzie się duże pomieszczenie czyste do projektowania i budowy satelitów.

Budynek, który mierzy około 70 x 60 metrów i ma ponad 20 metrów wysokości, będzie przedłużeniem istniejącego Hallu 6 – obecnego zakładu integracji satelitów. Przeprowadzono już wstępne prace, czyli rozbiórkę istniejących niskich budynków, a prace budowlane mają zacząć się w listopadzie. Airbus Defence and Space zainwestuje 43 miliony dolarów w nowe centrum, które zacznie działalność latem 2018 roku.

Według Eckarda Settelmeyera, szefa zakładów Airbus Defence and Space w Friedrichshafen, rozbudowa nie tylko zapewni nowe możliwości wykonywania dotychczasowych prac, ale pozwoli również na pozyskiwanie nowych projektów, takich jak budowa dużych teleskopów kosmicznych o średnicy 15 metrów i większej. Settelmeyer powiedział też, że firma będzie mogła realizować projekty, które wymagają pomieszczeń czystych klasy ISO 5 (poprzednio znanej jako klasa 100).

Nowe centrum odegra kluczową rolę w przyszłej kompleksowej reorganizacji obszarów pracy oraz procesów w zakładach. Położone na brzegu jeziora zakłady w Friedrichshafen w Niemczech były wielokrotnie rozbudowywane i przebudowywane w ciągu swojej 60-letniej historii. W związku z tym laboratoria i ośrodki testowe są rozproszone po całym terenie. Nowy projekt umożliwi połączenie ich pod jednym dachem, co zoptymalizuje proces produkcji, zwiększy konkurencyjność oraz polepszy warunki pracy.

Centralna sala integracyjna o powierzchni ponad 2000 m2 umożliwia jednoczesną budowę nawet ośmiu dużych satelitów oraz integrowanie skomplikowanych podsystemów i ładunków. Obszar ten pozwala prowadzić prace wymagających czystości powietrza od ISO 5 do ISO 8 bez dodatkowych pomieszczeń.

W dwóch skrzydłach o łącznej powierzchni 1000 m2 znajdą się dodatkowe pomieszczenia integracyjne i laboratoryjne przeznaczone do produkcji komponentów, duża strefa dla gości oraz obszary techniczne. Ośrodek komputerowy centrum technologicznego zostanie podłączony do istniejącej sieci danych.

Obszar przejściowy prowadzący do istniejącego budynku integracyjnego będzie zawierał śluzy na materiały i dla pracowników, a także punkt wejściowej kontroli towarów.

Skomplikowany, zaawansowany technologicznie system wentylacji budynku będzie ograniczał liczbę cząstek w powietrzu i zapobiegał zanieczyszczeniom. Maksymalny 90-krotny wskaźnik wymiany powietrza umożliwi filtrowanie 600 000 m3 powietrza na godzinę.

Najważniejsze parametry poszczególnych obszarów czystych – ciśnienie, temperatura, wilgotność i liczba cząstek – będą rejestrowane, regulowane i archiwizowane do celów kontroli jakości przez technologię kontroli budynku.

Wyposażenie techniczne oraz budynki ITC będą zgodne z najnowszymi standardami i regulacjami. Przepisy, m.in. niemieckiej ustawy o ogrzewaniu energią ze źródeł odnawialnych (EEWärmeG), zostaną spełnione dzięki dobrym właściwościom termicznym okrycia budynku, właściwym proporcjom ciepła generowanego przez systemy ogrzewania i zasilania, a także bardzo efektywnemu odzyskiwaniu ciepła przez systemy wentylacyjne. W całym oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym zostanie zastosowana technologia LED.

Na zewnętrznej fasadzie znajdą się ozdobne, izolowane, wentylowane od tyłu panele metalowe, a w oknach planuje się instalację statycznych i ruchomych żaluzji z aluminium.

Airbus Friedrichshafen