Amazon liderem zatrudniania

| Ciekawostki

W ubiegłym roku Amazon stworzył najwięcej w USA miejsc pracy w sektorze IT. Koncern poszukiwał 16 146 pracowników. Żadne inne amerykańskie przedsiębiorstwo nie potrzebowało równie wielu pracowników. Na czele listy firm, które najwięcej zatrudniały znajdziemy też Accenture (14 240 poszukiwanych pracowników) oraz Deloitte (13 077). Oba przedsiębiorstwa również należą do sektora IT.

Amazon szukał pracowników nie tylko do swoich centrów dystrybucyjnych, ale w związku z wygraniem przetargu na stworzenie usług w chmurze dla CIA potrzebował osób posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Czwartym największym zatrudniającym był Microsoft, który zamieścił 12 435 ogłoszeń, a na kolejnych miejscach znalazły się Best Buy (10 725) oraz IBM (10 221). Duża rekrutacja w sieci Best Buy może być związana z coraz większym zapotrzebowaniem na średniej klasy specjalistów IT. To osoby, które posiadają wiedzę nt. technologii, jednak nie ukończyły studiów kierunkowych. W ubiegłym roku cały amerykański sektor IT zgłosił zapotrzebowanie na 200 000 takich osób.

W pierwszej dziesiątce najwięcej zatrudniających firm znalazły się też General Dynamics (9075), Science Applications International Corp. (7146), Lockheed Martin (6995) i Hewlett-Packard (6923). Zarówno IBM jak i Hewlett-Packard ogłosiły też program dużych zwolnień.

Przedstawione powyżej dane powstały na podstawie analizy ogłoszeń o pracę pochodzących z 32 000 witryn. Ogłoszenia są automatycznie analizowane pod kątem określenia zapotrzebowania firm na pracowników o konkretnych kwalifikacjach. Dane są szacunkowe, gdyż nie mówią, ile osób zostało rzeczywiście zatrudnionych. Musimy pamiętać, że firmy mogą też prowadzić rekrutację wewnętrzną czy zrezygnować z poszukiwania pracowników już po zamieszczeniu ogłoszenia. W grudniu amerykańskie firmy szukały za pośrednictwem ogłoszeń 125 600 pracowników. Z rządowych danych wynika, że powstało 74 000 nowych miejsc pracy.

Amazon miejsce pracy zatrudnienie ogłoszenie