Dom mody zaprojektuje skafandry dla członków załogowej misji na Księżyc

| Ciekawostki
Axiom Space

Za dwa lata na Księżycu ma wylądować Artemis III, pierwsza od ponad 50 lat załogowa misja na Srebrnym Globie. Jej członkowie będą ubrani w skafandry, które – na zlecenie NASA – ma dostarczyć prywatna firma Axiom Space. Prototyp kombinezonu zaprezentowano 15 marca bieżącego roku. A teraz dowiadujemy się, że ostateczna wersja zostanie przygotowana we współpracy z jednym z najbardziej znanych domów mody, Prada.

Jesteśmy niezwykle podekscytowani współpracą z Pradą przy projektowaniu kombinezonu AxEMU (Axiom estravehicular mobility unit), stwierdził dyrektor Axiom Space, Michael Sufferdini. Podkreślił olbrzymie doświadczenie Prady związane z obróbką surowych materiałów, technikami produkcyjnymi, a przede wszystkim innowacyjne podejście do projektowania. Przedstawiciele obu firm stwierdzili, że AxEMU nie tylko będzie chronił astronautów przed środowiskiem poza pojazdem kosmicznym, ale zapewni im też zaawansowane możliwości eksploracji, życia i pracy na powierzchni Księżyca.

Firma Axiom Space to prywatne amerykańskie przedsiębiorstwo działające na rynku kosmicznym. W ubiegłym roku zorganizowało ono pierwszą komercyjną załogową wyprawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dotychczas firma przeprowadziła dwie takie misje, a kolejne dwie planowane są na przyszły rok. Przedsiębiorstwo zapowiada, że w 2025 roku uruchomi własną stację kosmiczną. Jeśli dotrzyma słowa, będzie to pierwsza w historii komercyjna stacja kosmiczna.

Axiom Space podpisała też z NASA umowę na budowę i dołączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czterech dodatkowych modułów. Gdy misja MSK zostanie zakończona, moduły te mają wejść w skład prywatnej stacji kosmicznej. Axiom Space zatrudnia około 800 osób, w tym byłych astronautów i dyrektora NASA.

Artemis III Prada Axiom Space