Sprzedano rewolwer, z którego Verlaine postrzelił Rimbauda

| Ciekawostki

Na aukcji w Paryżu za 434,5 tys. euro sprzedano broń, z której po kłótni Paul Verlaine postrzelił w 1873 r. Arthura Rimbauda. Wg Christie's, cena, jaką udało się osiągnąć, ponad 7-krotnie przewyższała wstępne szacunki.

Poeci byli kochankami. W 1872 r. dwudziestodziewięcioletni Verlaine porzucił dla nastoletniego Rimbauda żonę (Mathilde Maute) i syna. Chcąc zakończyć burzliwy 2-letni związek, rankiem 10 lipca 1873 r. kupił w Brukseli 6-strzałowy rewolwer. Po kłótni wystrzelił 2 razy w kierunku Rimbauda. Jedna z kul trafiła kochanka w nadgarstek. Verlaine został aresztowany i spędził 2 lata w więzieniu Mons.

Broń trafiła do sklepu, w którym została nabyta. Trzymano ją tam do 1981 r., do zakończenia działalności firmy. Wtedy kupił ją komornik Jacques Ruth, który nieświadomy wartości zabytku, trzymał go przez wiele lat w szafie. O oddaniu rewolweru do ekspertyzy pomyślał dopiero po tym, jak zobaczył identyczny model w filmie "Całkowite zaćmienie" Agnieszki Holland (opowiadał on o skandalizującym związku poetów). Ruth skontaktował się z Bernardem Bousmanne'em, który w 2004 r. był kuratorem wystawy poświęconej Verlaine'owi. Bousmanne przekazał broń do ekspertyzy w Królewskiej Szkole Wojskowej w Brukseli. Okazało się, że to broń użyta przez Verlaine'a.

By kupić historyczny rewolwer na aukcji Christie's, rodzinna miejscowość Verlaine'a Charleville-Mézières założyła specjalny fundusz, ale jej oferta została przebita przez anonimowego licytującego.

 

Arthur Rimbaud Paul Verlaine broń rewolwer aukcja Christie's