Znaleziono grób Arystotelesa

| Humanistyka

Greccy archeolodzy pracujący w Stagirze poinformowali o znalezieniu grobu Arystotelesa. Kostas Sismanidis, który pracuje na miejscu wykopalisk od 1996 roku stwierdził, że zdobyto wystarczająco dowodów, by uznać, że znaleziono miejsce spoczynku człowieka, który położył podwaliny pod zachodnią cywilizację.

Arystoteles urodził się w Stagirze w 384 roku przez Chrystusem, a zmarł w Chalkis w roku 322. Przez długi czas sądzono, że pochowano go w Chalkis, jednak dwa źródła pisane wskazują, iż mieszkańcy Stagiry przenieśli jego prochy do miejsca urodzenia.
Grobowiec filozofa miał kształt podkowy, marmurową podłogę i znajdował się w centrum Stagiry, blisko rynku. Położenie grobowca wskazuje, że miał on charakter publiczny. Archeolodzy twierdzą, że został wybudowany w pośpiechu, a później wyłożono go materiałami wysokiej jakości. Przed grobowcem znajdował się niewielki ołtarz. Grobowiec został przykryty kopułą, której wysokość sięga 10 metrów. Wspiera się ona na ścianach 2-metrowej wysokości. Na terenie wykopalisk znaleziono też ceramikę z królewskich warsztatów i pięćdziesiąt monet z czasów Aleksandra Wielkiego.

Grobowiec Arystotelesa został zniszczony przez Bizantyjczyków, którzy postawili na jego miejscu kwadratową wieżę.

 

Arystoteles grób Stagira