Asustek kupi Gigabyte\'a?

| Technologia

Asustek Computer, największy na świecie producent płyt głównych, chce podobno przejąć innego producenta – Gigabyte Technology. Informacje o przejęciu pojawiły się w kilku azjatyckich serwisach internetowych.

Ewentualny zakup Gigabyte\'a to część planów Asusteka, który chciałby kontrolować 45% światowego rynku płyt głównych.

Nowa firma, powstała z połączenia obu przedsiębiorstw, mogłaby jeszcze w bieżącym roku dostarczyć 78 milionów płyt. Dodatkową korzyścią dla Asusteka byłoby wchłonięcie działu badawczo-rozwojowego Gigabyte\'a oraz ponad 50-procentowy wzrost produkcji i przychodów w 2006 roku.

Asustek to jedna z firm Wielkiej Czwórki, do której zalicza się także ECS, Gigabyte i MSI. Konkurują one z Foxconnem, przedsiębiorstwem, które zaczynało jako firma produkująca płyty główne na zlecenie, a która od dwóch lat bada możliwości wypromowania własnej marki. Trzeba przy tym wspomnieć, że część produktów Gigabyte\'a powstaje właśnie w fabrykach Foxconna.

W roku 2005 Foxconn wyprodukował 40 milionów płyt głównych, a Asustek – 52 miliony. Obecnie oba przedsiębiorstwa planują zwiększenie produkcji.

Rynkowa ofensywa Foxconnu stwarza zagrożenie nie tylko dla Asusteka, ale także dla mniejszych graczy. Dlatego też od pewnego czasu pojawiały się informacje, że Gigabyte szuka możliwości połączenia się z innym przedsiębiorstwem. Mówiono o rozmowach pomiędzy tą firmą a MSI.
Obecnie Asustek i Gigabyte zaprzeczyły, że mają zamiar się połączyć.

AKTUALIZACJA: Gigabyte i Asustek razem

Asustek Gigabyte Foxconn płyty główne przejęcie