Komórka pozwoli "widzieć przez ściany"

| Technologia
University of South Australia

University of South Australia i Nokia rozwijają aplikację, która pozwoli użytkownikom telefonów komórkowych... widzieć przez ściany. Za proponowanym rozwiązaniem będą stały serwisy mapowe wyposażone w opcje "widoku ulicy" oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Uczeni z Australii opracowali już oprogramowanie nazwane przez nich Augmented Reality, które umożliwia naniesienie w czasie rzeczywistym grafiki komputerowej na odbierany obraz wideo. W jego zestaw weszły trzy aplikacje - Meltvision, X-ray Vision, Distortvision. Dwa pierwsze z nich pozwalają obserwować obiekty ukryte, ostatnia - pozwala zobaczyć to, co znajduje się poza polem widzenia.

Wstępne testy wykazały, że użytkownicy wolą Meltvision (w którym obiekty na pierwszym planie znikają, pokazując to, co za nimi) od X-ray Vision. Dlatego też skupią się na połączeniu Meltvision z Distortvision. To ostatnie oprogramowanie zagina przestrzeń tak, byśmy zobaczyli na ekranie urządzenia przenośnego to, co nie jest zasłonięte, ale znajduje się poza polem widzenia.

Doktor Christian Sandor, dyrektor Magic Vision Lab na University of South Australia, który wraz ze swoim zespołem rozwija wspomniane technologie zauważa, iż serwisy takie jak Google Earth czy Google Streetview są wykorzystywane w coraz większej liczbie aplikacji, jednak mają one niewielkie zastosowanie w świecie rzeczywistym. Światy prawdziwy i wirtualny są wciąż rozłączone - mówi Sandor.

Nasza nowa aplikacja je łączy. Na przykład za pomocą Meltvision możesz 'wymazać' budynek, by zobaczyć, czy na ulicy za nim nie ma bankomatu. To znacznie prostsze niż wędrowanie kursorem po mapie i szukanie drogi dojścia do interesującego nas obiektu - wyjaśnia uczony.

To jednak nie wszystko. Jego zespół pracuje też nad Visuo-Haptic Augmented Reality - technologią, która pozwoli zobaczyć i poczuć wirtualne obiekty. To, zdaniem Sandora, może zrewolucjonizować metody produkcji. Obecnie modele obiektów tworzy się na komputerze i drukuje bądź buduje modele fizyczne. Dzięki Video-Haptic Augmented Reality wszelkie zmiany w projektowanym produkcie można będzie nie tylko zobaczyć, ale i poczuć natychmiast.

Prace nad nowymi technologiami wsparł również Canon.

 

Augmented Reality Christian Sandor Meltvision Distortvision serwis mapowy widzieć przez ściany University of South Australia Nokia Visuo-Haptic Augmented Reality