Najdroższy samochód na świecie?

| Ciekawostki

Już wkrótce, 17 lutego, najprawdopodobniej zostanie sprzedany najdroższy samochód świata. W domu aukcyjnym Christie pod młotek pójdzie Auto Union Type D Grand Prix. To jeden z dwóch samochodów tego typu, które przetrwały do naszych czasów. Maszyny te wygrały w 1939 roku francuskie i jugosłowiańskie Grand Prix.

Samochód wyposażony jest w 12-cylindrowy silnik o mocy 460 koni mechanicznych. Został wyprodukowany w Zwikau specjalnie na sezon rajdowy roku 1938. W 1939 r. dodano do niego dwa kompresory, które zwiększyły moc silnika z 420 do 460 KM. Maksymalna prędkość samochodu wynosi 330 kilometrów na godzinę.

Po II wojnie światowej maszyna trafiła do ZSRR w ramach odszkodowań wojennych. W latach 80., po 10 latach poszukiwań, został odnaleziony i kupiony przez Amerykanina Paula Karassika. Nowy właściciel musiał złożyć samochód na nowo, gdyż w ZSRR został on rozebrany na części. Pomagała mu w tym specjalistyczna firma Crosthwaite & Gardiner oraz pracownicy Audi.

Cztery splecione koła stanowiące znak rozpoznawczy tej firmy, oznaczają marki Audi, DKW, Horch i Wanderer, które występowały pod wspólną marką Auto Union. Od 1985 roku spadkobiercą firmy jest Audi. Firma posiada obecnie w swoim muzeum cztery auta z serii Auto Union Silver Arrow – Type D, Type C/D oraz repliki wyścigowych Type C Grand Prix oraz Type C Avus Streamline.

Specjaliści uważają, że wystawiony na aukcję pojazd może zostać sprzedany nawet za 12 milionów euro.

Auto Union Type D Grand Prix Audi Auto Union DKW najdroższy samochód Karassik