Miasto z epoki brązu odkryte na północy Iraku

| Humanistyka
Uniwersytet w Tybindze

Niedaleko miasta Dohuk w północnym Iraku odkryto duże miasto z epoki brązu. Tam, gdzie obecnie stoi niewielka kurdyjska wioska Bassetki istniało niegdyś kwitnące miasto założone około 3000 roku przed Chrystusem, które przetrwało ponad 1200 lat. Pracujący na miejscu archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze odkryli warstwy datowane na czas istnienia pierwszego imperium w historii - imperium akadyjskiego.

Badania prowadzone pod kierunkiem profesora Petera Pfälznera z Uniwersytetu w Tybindze i doktora Hasana Qasima z Dyrektoriatu Starożytności w Dohuk ujawniły, że od około 2700 roku przed naszą erą górna część miasta była chroniona murem. Około roku 1800 pojawiły się struktury z wielkich kamieni. Na miejscu znaleziono też tabliczkę z asyryjskim pismem klinowym. Na jej podstawie uczeni doszli do wniosku, że w mieście istniała świątynia mezopotamskiego boga pogody Adada.

W dolnym mieście, rozciągającym się na długości około 1 kilometra odkryto ślady dużej sieci drogowej, wielu centrów osadnictwa i rodzaj budynku pałacowego z epoki brązu. Mieszkańcy chowali zmarłych poza miastem. Około roku 1800 zbudowano drogę, która łączyła miasto z innymi regionami Mezopotamii i Anatolii.

Dotychczas Bassetki była znana z przypadkowego odkrycia w 1975 roku tzw. statui z Bassetki. To fragment brązowego pomnika akadyjskiego króla-boga Naram-Sina (ok. 2250 przed Chrystusem). Statua została zrabowana z Muzeum Narodowego w Bagdadzie w 2003 roku, później jednak odzyskali ją amerykańscy żołnierze. Dotychczas naukowcy nie byli w stanie wyjaśnić obecności pomnika w tak nieznaczącym miejscu. Odkrycie dużego miasta potwierdza przypuszczenia o istnieniu w tym miejscu ważnego centrum kultury akadyjskiej.

Pomimo tego, że miejsce wykopalisk znajduje się zaledwie 45 kilometrów od terenów zajmowanych przez Państwo Islamskie, naukowcy mogą pracować bezpiecznie. Kurdyjski region autonomiczny jest bardzo bezpieczny i stabilny - mówi profesor Pfälzner.

W ramach innego projektu niemiecki uczony wraz z zespołem badał okolice Bassetki aż do granicy syryjsko-tureckiej. Uczeni znaleźli w tym regionie około 300 interesujących stanowisk archeologicznych. Okolice Bassetki niespodziewanie okazały się niezwykle bogatym regionem kulturowym. W epoce brązu znajdował się on na przecięciu szlaków łączący kultury mezopotamską, syryjską i anatolijską. We współpracy z naszymi kurdyjskimi kolegami planujemy rozpoczęcie tutaj długoterminowego projektu archeologicznego - stwierdza Pfälzner.

Bassetki Irak miasto imperium akadyjskie