Bill Gates nie jest już największym udziałowcem Microsoftu

| Ciekawostki
Kjetil Ree, CC

Bill Gates nie jest już największym udziałowcem Microsoftu. To pierwsza w historii firmy zmiana na liście posiadacza największej liczby akcji.

Pomiędzy 29 a 30 kwietnia bieżącego roku Gates sprzedał 7,85 miliona akcji koncernu, który założył w 1975 roku. W jego rękach pozostało około 330,1 miliona akcji. Największym udziałowcem firmy stał się Steve Ballmer, do którego należy około 333,3 miliona akcji Microsoftu.

Za sprzedane akcje Gates otrzymał 317,5 milionów dolarów. Od tej kwoty musi jeszcze zapłacić podatek.

Założyciel Microsoftu od wielu lat pozbywa się akcji swojej firmy. Każdego roku sprzedaje ich około 80 milionów, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznacza na działalność Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Miliarder założył największą fundację na świecie i ma zamiar rozdysponować za jej pośrednictwem znaczną część swojego majątku. Jest też współtwórcą inicjatywy „Giving Pledge”, w ramach której inni bogacze zobowiązują się do przeznaczenia co najmniej połowy swoich majątków na działalność charytatywną.

Prawdopodobnie do końca czerwca bieżącego roku Gates sprzeda jeszcze ponad 12 milionów akcji swojej firmy. Wyprzedając je w tym tempie pozbędzie się udziałów w Microsofcie do września 2018 roku.

Majątek Gatesa jest obecnie szacowany na 77,2 miliarda USD, co czyni go najbogatszym człowiekiem na świecie.

Sprzedaż akcji, w wyniku której Gates przestał być głównym udziałowcem Microsoftu, to już druga w bieżącym roku znacząca zmiana stosunków pomiędzy firmą a jej założycielem. Na początku lutego, wraz z objęciem przez Satyę Nadellę stanowiska dyrektora wykonawczego, Gates zrezygnował z przewodniczenia Radzie Nadzorczej Microsoftu i został doradcą Nadelli ds. technologicznych i produktowych.

Bill Gates Microsoft akcje udziały Fundacja Billa i Melindy Gatesów