Blu-ray wygrał wojnę formatów?

| Technologia

Firma analityczna Gartner twierdzi, że wojna formatów optycznych przyszłej generacji dobiega końca. Zwycięzcą okazał się Blu-ray. Ostatnie obniżki zaproponowane przez Toshibę, która wspiera HD DVD, to, według Gartnera, bezużyteczny opór.

Gartner uważa, że obniżki mogą nieco przedłużyć życie formatu HD DVD, ale niewielka liczba filmów ukazujących się w tym formacie oznacza jego koniec. Sądzimy, że do końca 2008 roku Blu-ray wygra na rynku konsumenckim i wojna się zakończy – powiedział analityk Gartnera, Hiroyuki Shimizu.

Niepomyślne dla HD DVD wieści dobiegają też ze strony handlowców. Sieć Woolworths ogłosiła, że nie będzie rozprowadzała filmów w tym formacie. Klienci kupują bowiem dziesięciokrotnie więcej Blu-ray niż HD DVD. Zdaniem Stevena McGunigela z Woolworths przyczyną takiego stanu rzeczy jest... konsola PlayStation 3. Jest ona wyposażona w czytnik Blu-ray, więc klienci mają na czym odtwarzać filmy.

Nie tylko klienci wolą Blu-ray. Od połowy roku Warner Bros, New Line Cinema i HBO Home Video przestaną rozprowadzać swoje produkcje na HD DVD.

Blu-ray HD DVD nośnik optyczny