Anonimowy milioner wylicytował lot w kosmos w towarzystwie Jeffa Bezosa. Start już w lipcu

| Ciekawostki
Blue Origin

Anonimowy uczestnik aukcji zaoferował 28 milionów dolarów za możliwość lotu pojazdem kosmicznym firmy Blue Origin w towarzystwie Jeffa Bezosa. Pierwszy załogowy lot pojazdu New Shepard ma odbyć się w 20 lipca. Na pokładzie znajdą się Jeff Bezos, jego brat Mark, zwycięzca ostatniej aukcji oraz czwarty, niewymieniony z nazwiska kosmiczny turysta. Pojazd wzniesie się do granicy ziemskiej atmosfery z przestrzenią kosmiczną i powróci na Ziemię.

Blue Origin

Nazwisko zwycięzcy aukcji zostanie ujawnione z w najbliższych tygodniach. Później ogłosimy też, kto będzie czwartym, ostatnim pasażerem, czytamy na Twitterze.

Zwycięzca sobotniej aukcji pokonał około 20 rywali. Początek aukcji ogłoszono 19 maja, a 12 czerwca odbył się jej emocjonujący finał. Jeszcze dwa dni wcześniej najwyższa kwota zaoferowana za lot wynosiła 4,8 miliona USD. Podczas ostatnich, transmitowanych na żywo, 10 minut kwota bardzo wzrosła.

Wylicytowana kwota, po odjęciu 6% prowizji firmy, która organizowała aukcję, trafi na konto założonej przez Blue Origin fundacji o nazwie Club for the Future. Celem fundacji jest inspirowanie młodych ludzi do wyboru kariery w dziedzinach STEM, czyli nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

New Shepard wystartuje z zachodniego Teksasu. Lot potrwa 10 minut, w czasie których pojazd przekroczy linię Karmana, wyznaczającą granice pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Po starcie kapsuła załogowa oddzieli się od zespołu napędowego i spędzi cztery minuty na wysokości ponad 100 kilometrów. Zespół napędowy wyląduje na stanowisku znajdującym się około 3 kilometrów od miejsca startu. Kapsuła załogowa zaś będzie lądowała na powierzchni oceanu za pomocą trzech spadochronów.

Dotychczas firma Blue Origin przeprowadziła kilkanaście udanych testów załogowych pojazdu New Shepard. Jesteśmy gotowi do lotu załogowego, oświadczyła Ariane Cornell, jedna z dyrektorów Blue Origin.

Automatyczna kapsuła załogowa nie ma pilota. Wyposażona jest w sześć poziomo ustawionych foteli i liczne kamery upamiętniające lot. Nazwa New Shepard pochodzi od nazwiska pierwszego Amerykanina w przestrzeni kosmicznej, Alana Sheparda.

Blue Origin będzie konkurowała w dziedzinie turystyki kosmicznej ze SpaceX Elona Muska i Virgin Glactic Richarda Bransona. Bezos i Musk publicznie podgrzewają atmosferę rywalizacji. SpaceX planuje zaś wysyłać turystów dalej niż Blue Origin. Chce zaoferować loty orbitalne. Obecnie firma Muska wozi astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Tymczasem Virgin Galactic zapowiada, że na początku 2022 roku rozpocznie regularnie komercyjne loty suborbitalne. Docelowo ma być ich 400 rocznie. Już w tej chwili 600 osób zarezerwowało lot, którego cena wynosi od 200 do 250 tysięcy.

Blue Origin New Shepard Jeff Bezos turystyka kosmiczna