Brock Commons - drewniany 18-piętrowiec

| Ciekawostki
University of British Columbia

Na kampusie Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej stanął najwyższy na świecie budynek wykonany w większości z drewna. Brock Commons ma 18 pięter i 53 metry wysokości. Powstał z drewnianych prefabrykatów w czasie krótszym niż 70 dni. Teraz budowlańcy rozpoczęli pracę wewnątrz budynku. Ich zakończenie zaplanowano na maj 2017 roku. Od września przyszłego roku Brock Commons będzie domem dla ponad 400 studentów.

Brock Commons ma betonowe fundamenty i parter oraz 2 betonowe słupy, na których oparta jest konstrukcja. Ponad nimi wznosi się 17 pięter z drewnianych laminatów wspartych na laminowanych drewnianych kolumnach. Fasadę budynku wykonano z materiału, na których w 70% składa się drewno.

"Wysokie drewniane budynki przynoszą wielkie korzyści ekonomiczne i środowiskowe. To, czego nauczymy się przy wznoszeniu Brock Commons pomoże w zmianie przemysłu budowlanego w kanadzie i na całym świecie. Już teraz widzimy, że wykorzystanymi tutaj technologiami interesuje się przemysł z USA, Japonii i Chin" mówi Cees de Jager, dyrektor w Binational Softwood Lumber Council.

Dzięki zastosowaniu drewna aż o 4 miesiące skrócono czas potrzebny do wzniesienia budynku. Ponadto wzniesienie takiego samego budynku z tradycyjnych materiałów wiązałoby się z emisją dodatkowych 2432 ton CO2 do atmosfery. Całość kosztów Brock Commons to około 51,5 miliona dolarów.

Brock Commons budynek drewno