Brookliński Ogród Botaniczny: artyści i architekci zaprojektowali 33 ptasie budki

| Ciekawostki
Photo by Liz Ligon. Courtesy of Brooklyn Botanic Garden

W ramach akcji For the Birds artyści i architekci zaprojektowali 33 domki dla ptaków, które rozmieszczono w różnych rejonach Brooklińskiego Ogrodu Botanicznego. Wystawie, którą można oglądać od 11 czerwca do 23 października, towarzyszą rozmaite wydarzenia, w tym występy muzyczne czy programy edukacyjne dotyczące ptaków występujących w Ogrodzie i zagrożeń dla ornitofauny.

Projekt inspirowany radością i olśnieniem

For The Birds to część większej inicjatywy Randalla Postera, który przygotował 20-płytowe wydawnictwo „For the Birds: The Birdsong Project” (zgodnie z planem ma się ono ukazać jeszcze w tym roku). Na Birdsong Project składa się blisko 200 utworów muzycznych i ponad 70 wierszy. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany National Audubon Society.

Photo by Liz Ligon. Courtesy of Brooklyn Botanic Garden Photo by Liz Ligon. Courtesy of Brooklyn Botanic Garden Photo by Liz Ligon. Courtesy of Brooklyn Botanic Garden Photo by Liz Ligon. Courtesy of Brooklyn Botanic Garden

Podobnie jak większość ludzi pracujących podczas lockdownu w domu, znalazłem pewne ukojenie w ciszy, jaka ogarnęła Nowy Jork. Jako osoba, która przez całe życie była związana z muzyką, nastawiałem ucha na ptasie trele. Byłem bardzo poruszony pięknem i zróżnicowaniem ich głosów. [...] Dowiedziałem się także, że przez zagrożenie habitatów los wielu gatunków jest niepewny. Tak właśnie zaczął się inspirowany radością i olśnieniem The Birdsong Project - opowiada Poster.

Adrian Benepe, dyrektor generalny Brooklińskiego Ogrodu Botanicznego, dodaje, że istniejący od ponad 100 lat ogród funkcjonuje jako chroniona ostoja dla ptaków. „For the Birds” podkreśla egzystencjalną zależność między ptakami a roślinami.

Domki z przesłaniem

Domki dla ptaków zaprojektowali znani artyści i architekci. Każdemu z 33 domków towarzyszy ścieżka dźwiękowa z „The Birdsong Project”.

Kilka domków powstało z myślą o konkretnych gatunkach, np. 1) drukowany w 3D z gliny dla błękitnika rudogardłego A Palace for the Eastern Bluebird (SO – IL), 2) będąca artystyczną interpretacją budowy gniazda przez rudzika forma Oh Robin! (Nina Cooke John), 3) The Nest Egg, w którym znajdziemy sporo elementów występujących w gnieździe strzyżyka karolińskiego (Suchi Reddy) czy 4) inspirowany dzięciołem kosmatym Trust Me Downy (Ellen Van Dusen).

Tworząc domki, wykorzystywano także podobieństwa między ptasimi migracjami a ludzkimi podróżami.

Zdarzało się, że w projektach uwzględniano ptasio-ludzkie interakcje; A Nest for Crows Waltera Hooda zbudowano m.in. z wytwarzanych przez ludzi śmieci - kapsli. Cedrowy 100 Martin Inn Stephena Alescha i Robin Standefera wskazuje z kolei na rolę budek lęgowych, zapewnianych przez człowieka jaskółczakowi modremu.

Istotną inspiracją był także, oczywiście, dla artystów śpiew ptaków. W The Auguries Andy'ego Holdena odgłosy różnych najbardziej zagrożonych ptaków na świecie przekształcono np. w pofalowane formy rzeźbiarskie.

Listę domków z informacjami o twórcach i mapką można znaleźć tutaj.

Brookliński Ogród Botaniczny artyści architekci budki dla ptaków For the Birds