Bez zmiany polityki podgatunek delfina Hektora wyginie

| Nauki przyrodnicze
Department of Conservation, New Zealand

Jeśli ochrona delfina Cephalorhynchus hectori maui, podgatunku delfina Hektora, nie zostanie zwiększona, zwierzę może wyginąć w ciągu 15 lat. Ekolodzy alarmują, że liczebność populacji spadła już poniżej 50 sztuk.

Niemiecka organizacja Nabu podkreśla, że należy zwrócić szczególną uwagę na delfiny umierające w sieciach do łowienia ryb. Łowienie powinno być zakazane w całym habitacie C. hectori maui, a nie tylko w wybranych obszarach (warto przypomnieć, że krytycznie zagrożony podgatunek zamieszkuje wody Nowej Zelandii).

Specjaliści szacują, że pozostało ok. 43-47 osobników, w tylko 10 dorosłych samic. Wyniki studium mają zostać zaprezentowane na spotkaniu komitetu naukowego Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa w San Diego (odbywa się ono między 20 maja a 4 czerwca).

Nowe dane są głośnym sygnałem, że Nowa Zelandia musi porzucić swe dotychczasowe stanowisko, które przedkłada interesy przemysłu rybnego nad zachowanie bioróżnorodności, i ostatecznie chronić habitat przed szkodliwymi sieciami, [...] a także wydobyciem ropy i gazu - podkreśla dr Barbara Maas. Póki się tak nie stanie, wyginięcie C. hectori maui jest tylko kwestią czasu.

Rzecznik nowozelandzkiego Ministerstwa Ochrony Przyrody powiedział, że nie udzieli żadnego komentarza przed zaprezentowaniem wyników i zaleceń komitetu.

Cephalorhynchus hectori maui delfin Hektora wyginięcie krytycznie zagrożony sieci rybackie habitat zakaz Nabu dr Barbara Mass