Charlie - robot, który nawiązuje kontakt wzrokowy

| Technologia
Martin Dee

Po wielu miesiącach badań i programowania kanadyjscy naukowcy zaprezentowali Charlie'ego - humanoidalnego robota, który potrafi nawiązać kontakt wzrokowy z człowiekiem. Dotąd ludzie mieli problem ze stwierdzeniem, kiedy sięgnąć po przedmiot trzymany przez maszynę. Działo się tak przez brak odpowiednich wskazówek niewerbalnych.

Zakres ruchów rąk 152-cm Charlie'ego wzorowano na naszym. Robot chwyta butelkę z wodą, przelotnie na nią spogląda i wyciąga obiekt w kierunku człowieka. Podnosi przy tym oczy, by napotkać jego wzrok.

Podajemy coś innym wielokrotnie w ciągu dnia i robimy to mimochodem, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli chcemy, by roboty przynosiły nam różne rzeczy w domu czy pracy, doprowadzenie, by takie sytuacje miały miejsce w parach człowiek-robot, jest niezwykle istotne - podkreśla AJung Moon, doktorantka z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Zespół sprawdzał, co ludzie robią z głową, szyją i oczami, kiedy podają komuś butelkę z wodą. Następnie 3 warianty tej interakcji przetestowano na 102 ochotnikach. Okazało się, że przekazanie zachodziło płynniej, gdy Charlie posługiwał się spojrzeniem jako niewerbalną wskazówką.

Kanadyjczycy zauważyli, że ludzie szybciej sięgali po butelkę, gdy robot obracał głowę, by spojrzeć w kierunku, gdzie dojdzie do jej przekazania. Sprawdzał się też scenariusz, przy którym robot patrzył tam, gdzie wyciągał obiekt, a później kierował wzrok do góry na człowieka.

Moon podkreśla, że komunikując się, roboty powinny korzystać ze znanych już ludziom wskazówek.

 

Charlie humanoid robot maszyna kontakt wzrokowy wymiana podawać wskazówka niewerbalna AJung Moon