Stuxnet zaraził Chevrona

| Bezpieczenstwo IT
Hil, CC

Gigant naftowy Chevron został zarażony robakiem Stuxnet. Jak poinformował rzecznik prasowy firmy, do infekcji doszło w 2010 roku. Na szczęście dla koncernu, kod nie wyrządził mu żadnych szkód.

Wielu specjalistów uważa, że Stuxnet - uznany w swoim czasie za najbardziej zaawansowany szkodliwy kod w historii - został stworzony przez służby specjalne Izraela i USA, a jego celem było zakłócenie irańskiego programu nuklearnego. Miał on bowiem atakować silniki wirówek wykorzystywanych w procesie wzbogacania uranu.

Zarówno analitycy jak i byli oficerowie służb specjalnych USA zwracali uwagę, że precyzyjny cyberatak może bardziej zaszkodzić Iranowi niż akcja zbrojna. To dodatkowo uprawdopodobnia tezę o amerykańsko-izraelskim pochodzeniu Stuxneta.

Jednak przedstawicieie Chevrona uważają, że Stuxnet wymknął się spod kontroli. Nie sądze, by amerykański rząd zdawał sobie sprawę z tego, jak bardzo wirus się rozprzestrzenił. Myślę, że szkody jakie on poczynił są znacznie większe niż uzyskane za jego pomocą korzyści - mówi Mark Koelmel, jeden z menedżerów Chevrona.

Chevron Stuxnet Iran bezpieczeństwo USA Izrael