Piramida z Chichen Itza zawiera wewnątrz dwie mniejsze piramidy

| Humanistyka
kyle simourd, CC

W Chichen Itza znaleziono strukturę, która mogła być pierwotną piramidą poświęconą Kukulkanowi, Zielonemu Pierzastemu Wężowi. W ubiegłym roku archeolodzy, wykorzystując techniki obrazowania, stwierdzili, że piramida znana jako El Castillo została zbudowana nad podziemną rzeką (cenote). Specjaliści od dawna wiedzieli, że pod widoczną piramidą znajduje się mniejsza. Teraz poinformowali o odkryciu jeszcze mniejszej struktury, znajdującej się wewnątrz obu znanych piramid.
Dzięki wykorzystaniu trójwymiarowej tomografii elektrooporowej (ERT-3D) stwierdzono, że wewnątrz El Castillo, która powstała około 900 roku naszej ery znajduje się znana wcześniej 20-metrowa piramida, która przykrywa mniejszą konstrukcję o wysokości 10 metrów.

Gdybyśmy mogli kiedyś zbadać tę strukturę mielibyśmy możliwość zdobycia wielu informacji o pierwszych mieszkańcach tych terenów - mówi Denisse Lorenia Argote z meksykańskiego Narodowego Instututu Antropologii i Hisotrii. Jej zdaniem pierwsza piramida mogła powstać pomiędzy 500 a 800 rokiem i została wybudowana w czysto majańskim stylu.

Profesor antropologii Geoffrey Braswell z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, który nie brał udziału w ostatnich badaniach, mówi, że wspomniana trzecia piramida może być nieznaną dotychczas strukturą, ale równie dobrze mogła ona zostać odkryta już w latach 40. ubiegłego wieku. Uczony przypomina, że jeden z archeologów informował w latach 40., że podczas wykopalisk trafił na trzecią platformę. Wykopany tunel był niestabilny, zatem niewiele wiemy o tej platformie. Wydaje się, że była znacznie mniejsza niż piramida zewnętrzna i nie była idealnie z nią spasowana - mówi Braswell. Na obrazach z obecnie przeprowadzonych badań również widać, że najmniejsza piramida nie jest dobrze dopasowana z kolejnymi warstwami. Braswell nie wyklucza, że w przyszłości możemy znaleźć kolejne, jeszcze mniejsze piramidy.

Z uzyskanych właśnie obrazów wynika, że najmniejsza piramida prawdopodobnie jest piramidą schodkową, a na jej szczycie znajduje się ołtarz. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie podjęta próba dotarcia do niej.

Chichen Itza El Castillo piramida