Lotniskowe Wrota Klimatyczne

| Ciekawostki
andrewmalone (Andrew Malone), CC

W porcie lotniczym Sztokholm-Arlanda nie usłyszy się standardowej prognozy pogody. By pasażerowie mogli się przekonać, jakie warunki panują w danym momencie w różnych miejscach na świecie, zainstalowano tam specjalny symulator Climate Portal.

Usługę uruchomiono 29 maja br. Cieszy się ona sporą popularnością: dotąd skorzystało z niej ponad 40 tys. osób. Niestety, na razie wszystko wskazuje na to, że instalacja będzie działać tylko do 31 sierpnia włącznie.

Climate Portal oddziałuje na wszystkie zmysły, odtwarzając w czasie rzeczywistym pogodę na naszej planecie [...]. To także przedsmak tego, co czeka nas tam, gdzie się udajemy. Przed wejściem na pokład wiemy więc, czy potrzebujemy ciepłego swetra, czy raczej dodatkowej pary okularów słonecznych - opowiada Yvonne Boe z będącej operatorem szwedzkich lotnisk firmy Swedavia.

Dev Malhotra, dyrektor wykonawczy ds. technicznych Studia NOC, wyjaśnia, że Climate Portal składa się z 3 boksów: symulatorów miejsc zimnych, gorących (np. Dubaju) i wielkich miast (np. Hongkongu lub Nowego Jorku). Portal jest podpięty pod kilka internetowych serwisów pogodowych i wykorzystuje dane ze stacji pogodowych z całego globu.

W miejscach zimnych poczuje się chłodny wiatr, a w tle usłyszy szczekanie psów. Gorące lokalizacje zaskoczą dźwiękami cykad, zaś metropolie skojarzono z szumem, niekończącym się ciągiem taksówek i ludzi oraz zapachami wszystkich kuchni świata naraz.

Za pomocą Wrót Klimatycznych chcieliśmy nie tyle transportować ludzi do wybranej przez nich lokalizacji, co przenieść te cele do nich - podsumowuje Michael Persson Gripkow, dyrektor ds. marketingu Swedavii.

 

Climate Portal symulator pogoda port lotniczy Sztokholm-Arlanda Yvonne Boe Swedavia Dev Malhotra Studio NOC