Rosyjscy projektanci stworzyli budkę lęgową dla ptaków, która przypomina dziuplę

| Ciekawostki
Dydykin Studio

Projektanci z rosyjskiego Dydykin Studio stworzyli drewnianą budkę lęgową dla ptaków, która przypomina dziuplę. Jajowata forma zmniejsza wpływ deszczu, śniegu i wiatru. Wzmocnione wejście chroni zaś przed drapieżnikami. Domik Ptashki to forma użytkowa konsultowana z ornitolog dr Galią Lebiediewą z Parku Narodowego Zakola Samary.

Dydykin Studio

Pracując nad projektem budki, Rosjanie przyglądali się rozwiązaniom występującym w naturze oraz najlepszym konstrukcjom domków dla ptaków. Produkt musiał w jak największym stopniu przypominać habitaty ptaków i być bezpieczny dla środowiska. Nie mógł też mieć jaskrawych barw oraz intensywnego zapachu. Poza tym musiał wytrzymywać wahania temperatury od -30℃ do +30℃. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości Domik Ptashki można bezpiecznie umocować wśród gałęzi bez uszkadzania drzewa.

Rosjanie podkreślają, że budkę najlepiej zamontować jesienią. Wtedy wiosną nie będzie już pachnieć "nowością". Projektanci dodają, że forma budki ułatwia jej rozbieranie i sprzątanie po zakończeniu sezonu lęgowego. Przygotowując skrzynki do lęgu (budowy gniazda), ptaki znoszą bowiem dużo materiału organicznego. Podczas użytkowania łączy się on z odchodami. Przy dużej wilgoci i wysokiej temperaturze może to prowadzić do rozwoju grzybów czy pasożytów. Jeżeli budka nie zostanie co roku wysprzątana, zarazić się mogą osobniki, które zasiedlą ją w przyszłym sezonie. Narażone są też ptaki, które wykorzystują skrzynkę do przezimowania.

Gdy pojawią się drobne pęknięcia, lepiej, by ptaki naprawiły je same. Jeśli jednak zdecydujesz się na odnawianie budki, używaj wyłącznie naturalnych materiałów: [...] drewna, gliny czy wosku.

Za konstrukcję prototypu odpowiadali Andriej Kuzniecow, Sergiej Newerow i Sergiej Newerow Junior.

Domik Ptashki budka lęgowa dziupla Dydykin Studio