Nvidia prezentuje komputer dla samochodów

| Technologia

Podczas targów CES Nvidia zaprezentowała własny komputer dla samochodów – Drive PX. Urządzenie ma pomóc w interpretowaniu otoczenia pojazdu i reagowaniu na wydarzenia.

Nvidia jest dużym dostawców układów scalonych dla producentów samochodów, jednak to sami producenci muszą odpowiednio oprogramować te układy. Drive PX jest kompleksowym urządzeniem, ułatwiającym pracę programistom z przemysłu motoryzacyjnego.

W komputerze wykorzystano mikroprocesor graficzny Tegra X1, który jest zdolny do jednoczesnego przetwarzania obrazu z 12 kamer. Komputer wyposażono w oprogramowanie zdolne do współpracy z systemami autonomicznego sterowania samochodem. Jednak tym, co najbardziej przyciąga uwagę, jest zastosowanie techniki deep learning w systemie rozpoznawania otoczenia. Komputer może tworzyć też mapy 3D i inne obrazy wyświetlane na desce rozdzielczej.

To niesamowite, że taka moc obliczeniowa trafi do samochodów. To pierwszy komputer, który wydaje się naprawdę gotowy do współpracy z samochodami. To autopilot dla samochodów - ekscytuje się profesor John Leonard z MIT-u, który specjalizuje się w autonomicznych pojazdach.

Maszyna Nvidii jest w stanie rozpoznać na drodze inne samochody, pieszych, rowerzystów i znaki. Nawet gdy obiekty te są częściowo ukryte. Nie nazwałbym tego przełomem, ale dalszym postępem w dziedzinie, która rozwija się od lat - mówi Yoshua Bengio z University of Montreal. Ten specjalista od techniki deep learning uważa, że skomercjalizowanie produktu Nvidii to ważny krok naprzód. Podobnego zdania jest Yann LeCunn z New Yort University. To ważny krok, gdyż dotychczasowe produkty były zamknięte, wykorzystywały specjalnie przygotowanego, nieelastycznego sprzętu i zwykle były czarnymi skrzynkami, których producenci nie mogli tak naprawdę dostosować do swoich potrzeb - mówi LeCunn.

Pierwszym klientem Nvidii zostało Audi. Firma zaprezentowała koncepcyjny luksusowy Audi Prologue wyposażony w Drive PX.

Drive PX komputer samochód