Pod koniec września odbędzie się pierwszy Dzień Mszaka

| Nauki przyrodnicze
Silversyrpher, CC

Dwudziestego dziewiątego września w Łodzi-Łagiewnikach chętni będą mogli wziąć udział w pierwszym Dniu Mszaka. Na imprezę zapraszają Fundacja Biodiversitatis i współorganizatorzy: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Sekcja Briologiczna Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Miesięcznik Dzikie Życie.

Fundacja Biodiversitatis

W programie znajdują się zarówno prelekcja, jak i warsztaty terenowe. Ekspertką, która poprowadzi imprezę, ma być dr Monika Staniaszek-Kik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Na swoim profilu na Facebooku Fundacja Biodiversitatis zapowiada, że Dzień Mszaka to terenowe warsztaty poświęcone niepozornym, ale niezwykle fascynującym miniaturowym roślinom - mchom, wątrobowcom i glewikom.

Będąc m.in. roślinami pionierskimi, mszaki spełniają w środowisku ważne funkcje. Są one wykorzystywane przez przemysły medyczny i kosmetyczny. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.

Naukowcy podkreślają, że do bliższego poznania i "zaprzyjaźnienia" zachęcają intrygujące nazwy mszaków. Można bowiem znaleźć wśród nich ślimakobrzeżka, tępozęba czy szurpka.

W trakcie bezpłatnych warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć siedliska, w których żyją mszaki, a także poznać zagrożone i chronione gatunki.

Dzień Mszaka Fundacja Biodiversitatis