Matematycy rozwiązali 100-letni problem

| Ciekawostki

Matematykom udało się rozwiązać liczący ponad 100 lat problem. Zespół uczonych z University of Maryland zbadał i opisał 248-wymiarową strukturę znaną pod nazwą E8. Jej dokładny matematyczny opis zajmuje na dysku 60 gigabajtów pojemności, a gdyby go wydrukować, zużytym papierem można by pokryć całą powierzchnię Manhattanu.

E8 to przykład tzw. grupy Liego, która jest gładką rozmaitością. Przykładem grupy Liego może być grupa obrotów przestrzeni trójwymiarowej, np. kuli, cylindra. Grupy Liego wprowadził do nauki w 1870 roku norweski matematyk Marius Sophus Lie. Służyły mu one do badania równań różniczkowych. W fizyce przydają się one przy opisie teorii strun.

Amerykańscy uczeni przez cztery lata pracowali nad opisaniem E8 posługując się w tym celu superkomputerem stojącym w University of Washington.

To obiekt matematyczny, o którym wiemy, że istnieje, ale nie znamy jego struktury – opisuje E8 niemiecki matematyk Hermann Nicolai z Instytutu Alberta Einsteina w Poczdamie. To jak tworzenie szczegółowego planu istniejącego skomplikowanego budynku po to, by dowiedzieć się, jak został on zbudowany – dodaje.

W prace nad rozwiązaniem projektu zaangażowany był 17-osobowy zespół.

E8 grupa Liego gładka rozmaitość