Egipcjanie mumifikowali wcześniej niż sądzono

| Humanistyka

W starożytnym Egipcie zwłoki mumifikowano znacznie wcześniej, niż sądziliśmy. Badania naukowców z brytyjskich University of York i University of Oxford oraz australijskiego Macquarie University przesunęły aż o 1500 lat wstecz początki mumifikowania.

Tradycyjnie uważa się, że w okresie od 4500 do 3100 roku przed Chrystusem, do mumifikacji dochodziło spontanicznie, pod wpływem gorącego suchego piasku pustyni. Pierwsze dowody na celowe mumifikowanie pochodzą z około 2200 roku przed Chrystusem. Mumifikowanie zwłok rozpowszechniło się w latach 2000-1600 p.n.e. Przez ponad 10 lat intrygowały mnie wczesne, niejasny doniesienia dotyczące owijania ciał na neolitycznych cmentarzach w Badari i Mostagedda - mówi doktor Jana Jones z Macquarie University. W 2002 roku badałam próbki tkanin grobowych. Wraz z kolegą Ronem Oldfieldem stwierdziliśmy, że w tkaninach prawdopodobnie wykorzystywaliśmy żywice, jednak nie byliśmy w stanie potwierdzić naszych teorii bez odwołania się do unikatowej wiedzy naszego kolegi z Yorku, dotyczącej starożytnych związków organicznych - dodaje Jones.

Specjalistyczne badania biochemiczne przeprowadził doktor Stephen Buckley z University of York. Wykazał on, że we tkaninach, w które owijano ciała,znajdują się żywice, wyciągi z roślin, gumy i cukry roślinne oraz tłuszcze roślinne i zwierzęce. Do wczesnej mumifikacji nie dochodziło zatem całkowicie w sposób naturalny pod wpływem piasku. Zmarłych celowo balsamowano. Co więcej, wykorzystywano te same związki i w podobnych proporcjach, jakie były w użyciu 3000 lat później, w szczytowym okresie potęgi Egiptu faraonów.

Egipt mumia mumifikacja