Maski, które wyostrzają zmysły

| Ciekawostki
Eidos team (Tim Bouckley, Millie Clive-Smith, Mi Eun Kim, Yuta Sugawara)

Grupa studentów z Królewskiego College'u Sztuki w Londynie opracowała maski Eidos, które wzmacniają słuch bądź wzrok.

Eidos Vision usprawnia postrzeganie ruchu, a Eidos Audio umożliwia wybiórcze słyszenie mowy. Odkryliśmy, że choć zwykle odbieramy świat w postaci wielu nakładających się sygnałów, możemy wykorzystać technologię, by wyizolować i wzmocnić wybrane bodźce - tłumaczą Tim Bouckley, Millie Clive-Smith, Mi Eun Kim i Yuta Sugawara.

Eidos team (Tim Bouckley, Millie Clive-Smith, Mi Eun Kim, Yuta Sugawara)

Eido Audio przykrywa obszar ust i uszu. Mikrofon kierunkowy wyłapuje dźwięki, które są następnie komputerowo oczyszczane i przekazywane odbiorcy za pomocą słuchawek i trzymanej przy podniebieniu płytki. Dzięki wibracjom kości ustnik transmituje sygnał bezpośrednio do ucha wewnętrznego. To jedyne w swoim rodzaju wrażenie, jakby ktoś mówił do nas z wnętrza głowy.

W drugiej z masek oprogramowanie przetwarza dane z wbudowanej kamery. "Zinterpretowany" obraz jest wyświetlany niemal w czasie rzeczywistym i przypomina fotografie z długim czasem ekspozycji. Z takim sprzętem użytkownik dostrzega nowe (dla siebie) wzorce ruchu.

Brytyjczycy mają nadzieję, że Eidos Vision przyda się sportowcom pracującym nad ulepszeniem techniki, a Eidos Audio sprawdzi się jako "proteza" zmysłów przytępionych przez starzenie lub procesy chorobowe. Będąc artystami, studenci pomyśleli też o wzbogaceniu doświadczeń podczas oglądania przedstawień baletowych, pokazów mody czy koncertów.

Eidos Eidos Vision Eidos Audio maski zmysły wzrok słuch Tim Bouckley Millie Clive-Smith Mi Eun Kim Yuta Sugawara