Odnaleziono wrak legendarnego statku

| Humanistyka
Falklands Maritime Heritage Trust

Odkryto jeden z najbardziej znaczących i najważniejszych wraków w historii. Dokładnie 100 lat po pogrzebie jednego z największych badaczy Antarktyki, Ernesta Shackletona, naukowcy odnaleźli wrak jego statku, Endurance. Legendarna jednostka spoczywa na głębokości 3008 metrów na dnie Morza Weddella.

Falklands Maritime Heritage Trust Falklands Maritime Heritage Trust

Film i zdjęcia wykonane za pomocą pojazdu podwodnego wykazały, że Endurance jest w świetnym stanie. Na wraku wciąż wyraźnie widać jego nazwę. To bez przesady najlepiej zachowany drewniany wrak jaki kiedykolwiek widziałem, mówi archeolog podwodny z 50-letnim doświadczeniem Mensun Bound. Jednostka osiadła na dnie w pozycji pionowej, jest świetnie zachowana, stwierdził. Widać nawet napis Endurance na rufie. Statek został skolonizowany przez liczne organizmy morskie, ale nie takie, które powodują jego rozkład. Naukowcy informują o zauważeniu gąbek, wężowideł, liliowców i ukwiałów.

Legendarny statek został odnaleziony przez ekspedycję zorganizowaną przez Falklands Maritime Heritage Trust, która wykorzystała południowoafrykański lodołamacz Ahulhas II. Eksperci przez ponad 2 tygodnie przeczesywali wytypowany obszar, zanim natrafili na statek. Przez kolejne dni po jego odkryciu trwało wykonywanie fotografii. Zgodnie z Układem Antarktycznym wrak jest pomnikiem i nie można w żaden sposób zakłócać jego spokoju. Żadne pozostałości Endurance nie zostały więc wydobyte na powierzchnię.

Wyprawa Shackletona rozpoczęła się w 1914 roku. W styczniu 1915 roku Endurance został uwięziony przez lód. Pod koniec października Shackleton wydał rozkaz opuszczenia jednostki, a 21 listopada 1915 roku Endurance zatonął. Jak mówią jego odkrywcy, wygląda on w dużej mierze tak, jak na filmie wykonanym w 1915 roku przez Franka Hurleya. Co prawda maszty są złamane, olinowanie jest splątane, ale kadłub się zachował. Na dziobie widać uszkodzenie, które powstało prawdopodobnie, gdy tonący statek uderzył w górę lodową. Na zdjęciach widoczne są kotwice, a nawet buty i zastawa stołowa.

Endurance zyskał status legendarnej jednostki. Legendą był Shackleton i wyprawa, podczas której zatonął Endurance. Imperial Trans-Atlantic Expedition miała jako pierwsza przejść przez Antarktykę. Jednak po zatonięciu statku wyprawa zmieniła się w walkę o przetrwanie. Załoga przez kolejnych pięć miesięcy przebywała na pływającym lodzie, później przepłynęła łodziami ratunkowymi na Elephant Island. Stamtąd Shackleton i 5 innych członków załogi przepłynęli 1300 km na Georgię Południową i jako pierwsi ludzie przekroczyli wyspę na pieszo, by szukać pomocy. Cztery miesiące później Shackleton przybył na ratunek pozostałym swoim ludziom. Z całej załogi Shackletona nikt nie zginął.

Endurance Ernest Shackleton Morze Weddela