Niebo z pająkami

| Ciekawostki
cybershotking (cybershot dude), CC

Po wyjściu z przyjęcia można się spodziewać różnych rzeczy, ale raczej nie tysięcy pająków nad głową. Łatwo więc zrozumieć zachowanie zaskoczonego Ericka Reisa, mieszkańca Santo Antônio da Platina w południowej Brazylii, który sfilmował sieci rozpięte między kablami i słupami sieci energetycznej.

Początkowo sądzono, że mamiące wzrok konstrukcje (wydawało się, że pająki zaraz spadną) zostały utkane przez społeczne Anelosimus eximius. Później jednak entomolodzy stwierdzili, że A. eximius są mniejsze i nie występują tak daleko na południu, możliwe zatem, że to Parawixia bistriata z rodziny krzyżakowatych. Potwierdzałaby to konstrukcja sieci; zamiast jednego gniazda widać bowiem połączone indywidualne pajęczyny.

Pora, kiedy Reis ujrzał pająki nad głową, także potwierdza hipotezę z P. bistriata (ew. gatunkami pokrewnymi). W nocy kolonia gromadzi się np. na drzewie, a o poranku tworzy zarys sieci. Potem powstają indywidualne konstrukcje. Po zakończeniu prac można zacząć polować.

By ostatecznie potwierdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, trzeba zrobić zbliżenie albo pająka, albo pajęczyny.

 

Erick Reis Santo Antônio da Platina pająki sieć energetyczna kable słupy pajęczyna Anelosimus eximius Parawixia bistriata