Zmarł człowiek, który jako ostatni chodził po Księżycu

| Astronomia/fizyka
NASA

Szesnastego stycznia w wieku 82 lat zmarł Eugene Andrew Cernan - astronauta, który jako ostatni chodził po Księżycu.

Cernan był dowódcą misji Apollo 17. Jedenastego grudnia 1972 r. astronauci (Cernan oraz pilot modułu Challenger Harrison Schmitt) wylądowali w rejonie Taurus-Littrow. Obaj wyszli na powierzchnię Srebrnego Globu 3-krotnie. Cernan wrócił jako ostatni.

Razem z 13 innymi osobami Cernan został wybrany do 3. grupy astronautów NASA (nabór ogłoszono w październiku 1963 r.). Przed misją Apollo 17 był w kosmosie 2-krotnie: w 1966 i 1969 r. (jako pilot statku uczestniczył w 3-dniowej misji Gemini 9A, a jako pilot lądownika księżycowego w misji Apollo 10).

Pracę w NASA zakończył 1 lipca 1976 r. Później został wiceprezesem wykonawczym Coral Petroleum, a w 1981 r. założył własną firmę aeronautyczno-energetyczną The Cernan Corporation. Sprawdzał się też w roli komentatora pierwszych lotów wahadłowców dla stacji ABC. Siedemnaście lat temu (w 1999 r.) opublikował książkę pt. "Ostatni człowiek na Księżycu".

W oświadczeniu rodzina astronauty podkreśla, że zmarł z powodu problemów ze zdrowiem. Nawet w wieku 82 lat nie ustawał [jednak] w wysiłkach i zachęcał liderów politycznych i młodych ludzi, by nie pozwolili, żeby pozostał ostatnim człowiekiem na Księżycu.

Eugene Andrew Cernan astronauta NASA Księżyc Apollo 17