Kielce: szóstą edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich wygrał zespół ERIG e.V z Niemiec

| Technologia
ERC

Zakończoną w niedzielę szóstą edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (ERC 2020) wygrał zespół ERIG e.V z Niemiec. Na drugim miejscu uplasowała się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii i Robocol z Kolumbii. Warto przypomnieć, że w tegorocznym finale rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów.

Jak wcześniej informowaliśmy, 6. edycja zawodów odbywała się w nowej, hybrydowej formule. Łącząc się ze swoich krajów, uczestnicy zdalnie sterowali robotem, który poruszał się po usypanym w Kielcach największym sztucznym torze marsjańskim na świecie.

Ekipy wzięły udział w 2 konkurencjach terenowych (odzwierciedlają one zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa).

Były takie zespoły, np. z Niemiec czy Hiszpanii, które chciały przyjechać do Kielc, ale pozostali mogli mieć z tym problemy. Dlatego musieliśmy podjąć decyzję o ujednoliceniu warunków zawodów dla wszystkich – powiedział w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Łukasz Wilczyński.

Podobną instalację, czyli zdalne sterowanie, robot jest gdzieś w warunkach bardzo oddalonych, robi jedynie amerykańska DARPA. Ona prowadzi konkurs poszukiwania najnowszych technologii dla amerykańskiego wojska. My tym poziomem weszliśmy już na tę półkę konkursów, które robi DARPA. Dlatego organizacja tegorocznych zawodów była dla nas olbrzymim wyzwaniem - dodał Wilczyński.

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Z pełną listą nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020 można się zapoznać tutaj.

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge, oparty na symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich ERC 2020 zwycięzcy