Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej: nowa wystawa poświęcona zapomnianemu wynalazcy

| Ciekawostki
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, FB

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim powstała interaktywna wystawa stała, poświęcona zapomnianemu wynalazcy - twórcy pierwszego kondensatora elektrycznego Ewaldowi Georgowi von Kleistowi. Wyremontowano również dworek, w którym mieszkał uczony.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, FB Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, FB

To właśnie tutaj, w Kamieniu Pomorskim, dziekan kapituły katedralnej Ewald Georg von Kleist 11 października 1745 roku jako pierwszy na świecie dokonał udanej próby z prototypem kondensatora elektrycznego, tzw. flaszą Kleista – podkreślił w wypowiedzi dla PAP-u dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka.

Epokowe odkrycie zmieniło sposób patrzenia na elektryczność i przyspieszyło kolejne badania nad elektrostatyką.

Kleist vs. Musschenbroek

Należy zaznaczyć, że von Kleist odkrył zjawisko magazynowania energii elektrycznej w szklanym naczyniu z wodą jesienią 1745 r., zaś podobne doświadczenia przeprowadzono na początku 1746 r. w Lejdzie w pracowni prof. Pietera Musschenbroeka. Jak czytamy w artykule Jerzego Sawickiego pt. "Kleist vs. Musschenbroek –  trudna droga do prawdy" (Studia Historiae Scientiarum, PDF), informacja o doświadczeniu lejdejskim szybko dotarła do Paryża, ówczesnego centrum europejskiej nauki i obwołana została nowym, bardzo ważnym odkryciem fizycznym. Eksperyment zdobył szeroki rozgłos w Europie, dzięki bardzo licznym publicznym powtórzeniom, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Francuskim promotorem doświadczenia lejdejskiego był fizyk Jean-Antoine Nollet. Sława odkrywcy przypadła niezasłużenie Musschenbroekowi oraz Lejdzie, chociaż Daniel Gralath [z działającego w Gdańsku Societas Physicae Experimentalis] informował listownie Nolleta o pierwszeństwie Kleista. Od chwili odkrycia, aż po współczesne nam czasy, publikacje naukowe z zakresu fizyki oraz historii nauki często w błędny sposób przedstawiają osobę odkrywcy, miejsce odkrycia i jego nazwę.

Multimedialna wystawa

Wystawa "Kamieński kondensator - dziedzictwo światowego odkrycia Ewalda Georga von Kleista" w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej jest podzielona na dwie części. W siedzibie muzeum znajduje się ekspozycja doświadczalna. Zwiedzający mogą się zapoznać z życiorysem wynalazcy zarówno w postaci tradycyjnego opisu, jak i komiksu. Zobaczą tu również interaktywne eksponaty związane z badaniami nad fizyką i elektrostatyką, w tym przekrój poprzeczny szklanego kondensatora o wymiarach 3x2 m, generator van der Graaffa czy transformator powietrzny.

W zlokalizowanym obok Muzeum odrestaurowanym dworku von Kleista umieszczono laboratorium ze zrekonstruowanymi przyrządami, którymi mógł się posługiwać uczony. To tu znajduje się flasza Kleista.

Ewald Georg von Kleist kondensator elektryczny flasza Kleista Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystawa stała