Ekojajo - dom i obserwatorium w jednym

| Ciekawostki
Zdjęcia: Nigel Rigden

W ujściu rzeki Beaulieu zacumowano pod koniec maja olbrzymie drewniane jajo. Przez okrągły rok będzie ono domem i obserwatorium Stephena Turnera.

Żyjąc w zgodzie z naturą i jej cyklami, artysta zamierza przemyśleć kwestie odnawialności i przyszłego gospodarowania surowcami. Odmieniony klimat już teraz przebudowuje linie brzegowe i habitaty. Dawne słone bagna są niszczone przez podniesienie poziomu wód morskich i erozję lądu. Całe nadmorskie środowisko podlega ciągłym przekształceniom. [...] Moim zadaniem będzie zwiększenie świadomości przeszłości i tworzonej dopiero teraźniejszości tego specjalnego miejsca.

Zdjęcia: Nigel Rigden Zdjęcia: Nigel Rigden

Brytyjczyk chce żyć etycznie i ekologicznie. Potencjalne zużycie energii wyliczono w oparciu o jego przewidywane zajęcia (uwzględniono zależność aktywności od pór roku). Turner będzie mógł naładować różne urządzenia, np. laptopa, telefon czy aparat cyfrowy, dzięki zamontowanym na jaju panelom słonecznym.

Jajo, przynajmniej częściowo, skonstruowano z desek cedrowych. Po skręceniu połówki ustawiono w odpowiedniej pozycji za pomocą wyciągu.

Twórcy Exbury Egg (Turner, PAD Studio i The SPUD Group) podkreślają, że projekt nie ma antymodernistycznego charakteru. Chodzi raczej o połączenie najlepszych i wydajnych współczesnych technologii z wypróbowanymi rozwiązaniami z przeszłości.

Do udziału w projekcie edukacyjnym zaproszono zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i studentów. Jajo ma umożliwić kształcenie w zakresie nauk przyrodniczych, inżynieryjnych czy architektury. Pierwsze warsztaty zorganizowano jeszcze na etapie budowy.

Ponieważ jajo przycumowano w cennej, a zarazem zagrożonej okolicy, wizyty na pokładzie będą rzadkie. Osobom w każdym wieku zaproponowano jednak rozbudowaną ofertę warsztatów i seminariów. Dzięki elektronicznym mediom Turner zachowa kontakt ze światem zewnętrznym i stałym lądem, a chętni zajrzą do jego pracowni.

Pod koniec kwietnia 2014 r. jajo zostanie usunięte z rzeki, ale to nie oznacza zakończenia działalności edukacyjnej. Exbury Egg rozpocznie tournée - w środku wystawione zostaną dzieła Turnera, a na zewnątrz będzie można zobaczyć, jak konstrukcja zmieniła się po roku przebywania w wodzie.

Exbury Egg rzeka Beaulieu ujście Stephen Turner PAD Studio The SPUD Group