FBI pozwane do sądu ws. iPhone'a

| Ciekawostki
FBI

Associated Press, Gannett Co. i Vice Media LLC wystąpiły do sądu przeciwko FBI. Domagają się, by Biuro ujawniło, komu zapłaciło i jak długo trwało złamanie zabezpieczeń iPhone'a terrorysty, który dokonał w ubiegłym roku masakry w San Bernardino. Poznanie kwoty, jaką FBI uznało za odpowiednią do zapłacenia oraz tożsamości i opinii o sprzedawcy narzędzia, z którym Biuro zawarło umowę jest podstawowym prawem opinii publicznej, niezbędnym do sprawowania przez nią nadzoru nad rządem oraz ochrony przed nadużyciami - czytamy w pozwie.

Przypomnijmy, że FBI przez wiele miesięcy domagało się, by firma Apple pomogła w odblokowaniu iPhone'a należącego do Sayeda Rizwana Farooka, który wraz ze swoją żoną zabił w San Bernardino 14 osób. Apple odmawiało i sprawa trafiła do sądu. Niespodziewanie FBI wycofało pozew twierdząc, że uzyskało pomoc zewnętrznej firmy i dzięki niej telefon został odblokowany. Teraz wspomniani na wstępie wydawcy mediów chcieliby dowiedzieć się, z kim FBI zawarło umowę i ile ona kosztowała.

W marcu bieżącego roku, kiedy to FBI wycofało pozew przeciwko Apple'owi, dziennik Yedioth Ahronoth poinformował, że partnerem FBI była izraelska firma Cellebrite. Nie wiadomo jednak, czy informacja ta jest prawdziwa.

FBI iPhone sąd San Bernardino terroryzm