FBI zmienia priorytety

| Bezpieczenstwo IT
FBI

FBI zmienia priorytety dotyczące ochrony bezpieczeństwa USA. Cyberprzestępczość została uznana za większe zagrożenie niż klasyczny terroryzm. O zmianie poinformował przedstawiciel FBI przy ambasadzie USA w Londynie Scott Cruse, który wystąpił podczas konferencji Infosecurity Europe 2013.

W ciągu 26 lat pracy w FBI widziałem wiele nowych zagrożeń, które się pojawiały i zmieniały, musieliśmy, jako organizacja, dostosować się i zmienić nasz priorytet na działania antyterrorystyczne. W ciągu ostatnich lat brałem udział w wielu spotkaniach z dyrektorami i wysokimi rangą pracownikami FBI i stwierdziliśmy, że cyberprzestępczość to szybko rosnące zagrożenie, które wkrótce będzie stanowiło większy problem niż terroryzm - powiedział. Zdaniem Cruse'a cyberszpiegostwo dokonywane przez obce rządy, grupy przestępcze i organizacje terrorystyczne zarówno przeciwko sektorowi rządowemu jak i prywatnemu osiągnęło poziom, przy którym można mówić o zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego.

Obecnie FBI przechodzi olbrzymie zmiany w sposobie, w jaki postrzegamy cybeprzestępczość, wynajmujemy specjalistów od prowadzenia wojny i ekspertów od komputerów, by szkolili naszych agentów - stwierdził Cruse.

FBI uważa również, że agencje rządowe samodzielnie nie poradzą sobie z zadaniem ochrony krytycznej infrastruktury kraju, dlatego konieczna jest współpraca z sektorem prywatnym. Inni eksperci zgadzają się z opinią, że pojawienie się cyberterroryzmu to tylko kwestia czasu i juz wkrótce organizacje terrorystyczne przystąpią do atakowania krytycznej infrastruktury różnych krajów.

O tym, że ataki tego typu są możliwe przekonaliśmy się podczas amerykańsko-izraelskiego ataku na Iran, podczas którego użyto robaka Stuxnet.

FBI terroryzm cyberprzestępczość cyberterroryzm priorytet walka