Falcon 9 wyląduje na pokładzie statku?

| Ciekawostki
SpaceX

SpaceX planuje dokonanie kolejnego historycznego wyczynu. Niedawno firma przeprowadziła lądowanie pierwszego członu rakiety Falcon X. W najbliższa sobotę ma zamiar to powtórzyć, jednak tym razem rakieta ma wylądować na pokładzie statku znajdującego się na Pacyfiku.

Najpierw Falcon 9 wystartuje z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii, wyniesie na orbitę satelitę Jason-3, a następnie jej pierwszy człon dokona lądowania na statku pozbawionym załogi. Satelita Jason-3 będzie z niezwykłą dokładnością mierzył zmiany w poziomie oceanów. Jego misja to wspólne dzieło amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, NASA, europejskiej organizacji EUMETSAT oraz francuskiej agencji kosmicznej CNES.

SpaceX już dwukrotnie próbowała przeprowadzić lądowanie na pokładzie statku - w styczniu i kwietniu ubiegłego roku. Podczas obu prób rakieta trafiła w pokład, ale lądowała zbyt gwałtownie i eksplodowała.

SpaceX chce opracować rakiety wielokrotnego użytku, dzięki czemu będzie mogła obniżyć cenę startów i wykonywać loty częściej. Elon Musk, założyciel i szef firmy, twierdzi, że stworzenie rakiet wielokrotnego użytku zmniejszyłoby 100-krotnie koszty lotów kosmicznych. To z kolei spowodowałoby, że kolonizacja Marsa stanie się opłacalna.

Falcon 9 SpaceX statek lądowanie