Gartner radzi Apple\'owi

| Technologia

Analitycy firmy Gartner uważają, że Apple powinien udzielić Dellowi licencji na produkcję komputerów Mac. Pozwoliłoby to obniżyć ceny komponentów i umożliwiło tańsza sprzedaż samego komputera.

Zdaniem Gartnera Apple powinien skupić się na tym, co jest jego najmocniejszą stroną, czyli na produkcji oprogramowania, zostawiając Dellowi produkcję i dystrybucję maszyn.
Apple powinien rozszerzyć swoją bliską współpracę z Intelam i związać się z najbliższym sojusznikiem Intela – Dellem – czytamy w raporcie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taki ruch byłby zaskakujący dla wielu. Wiemy, że Steve Jobs unieważnił poprzednie licencje na komputery Mac i zazdrośnie strzeże marki Apple’a.

Do roku 1997 komputery Mac produkowały różne firmy, ale gdy do koncernu powrócił Steve Jobs postanowił zmienić tą politykę i rozwiązał umowy licencyjne.

Gartner twierdzi, że gdyby Apple wybrał odpowiedniego partnera, nowe kanały dystrybucji i niższą cenę, komputery korzystające z systemu Mac OS X mogłyby zdobyć nawet 20% rynku pecetów. W tej chwili należy do nich 4,6 procenta.

Gartner Apple Mac Mac OS X