George R.R. Martin i Douglas Preston właścicielami linii kolejowej w Nowym Meksyku. Smok i Wilk czekają na turystów

| Ciekawostki
Sky Railway

W zeszłym roku pisarze George R.R. Martin i Douglas Preston oraz właściciel kin/producent filmowy Bill Banowsky kupili z 5 prominentnymi mieszkańcami Santa Fe krótkodystansową kolej, która niegdyś kursowała między Santa Fe a Lamy. Linia powstała w XIX w. i działała do 2012 r. Sky Railway, która stanowi spełnienie marzeń lokalnych mieszkańców o wskrzeszeniu dawnej atrakcji turystycznej, zacznie jeździć za parę dni (3 grudnia). Jak podkreśla Martin, bilety na składy Wilk i Smok są już w sprzedaży. Pomalował je tutejszy artysta graffiti Jorael Numina.

Sky Railway Sky Railway

Po zakupie byliśmy bardzo zajęci odnawianiem wagonów, naprawą torów [...], wymianą siedzeń, wprawianiem okien, a nawet instalowaniem nowego silnika w jednej z lokomotyw. Remonty zajęły więcej czasu, niż początkowo przewidywaliśmy, ale w końcu tak jest prawie zawsze - napisał na swoim blogu autor cyklu fantasy "Pieśń lodu i ognia", na którym oparto serial "Gra o tron".

Martin dodał, że choć kusiło go, by wpis zatytułować "Pracowałem na kolei", tak naprawdę jego rola ograniczała się do podrzucania pomysłów i wypisywania czeków. Uspokoił też fanów, że zajmował się tym, co zwykle, a więc pisaniem i spotkaniami biznesowymi.

Dwudziestodziewięciokilometrowa podróż z Santa Fe do Lamy zajmie średnio ok. 1 h 15 min. Poza widokami z okna Sky Railway oferuje dodatkowe atrakcje, np. rozwiązywanie zagadek kryminalnych czy inscenizowane napady na skład. Będziemy mieli pociągi jazzowe, z muzyką country, koktajlami (naszym klientom zaproponujemy unikatowe drinki), a także pociągi kostiumowe czy cyrkowe [...]. Martin zapowiada też obchody Bożego Narodzenia oraz zabawy haloweenowe.

Na stronie Sky Railway można się już zapoznać z programem wydarzeń. Jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w rozwiązywaniu zagadki kryminalnej (Murder on the Lamy Line), musi na to wygospodarować aż 4 godziny. Niewiele krótsza, bo 3-godzinna, jest podróż z obserwacją nocnego nieba (The Stargazer), a także przejażdżka połączona z degustacją piwa (New Mexico Ale Trail).

George R.R. Martin Douglas Preston Sky Railway Santa Fe Lamy