Chiński robot parkingowy pozwala zaoszczędzić miejsce

| Technologia
Yeefung Automation Technology

Chińska firma Yeefung Automation Technology rozwija robota, który będzie parkował samochody. Urządzenie ma wjeżdżać pod pojazd, nieco go unosić i zawozić na miejsce. Korzyścią z takiego rozwiązania jest zaoszczędzenie 40% miejsca w porównaniu z sytuacją, gdy parkowaniem zajmuje się człowiek.

Robot Geta korzysta z laserów, dzięki którym odnajduje wolne miejsce parkingowe, sprawdza je i umieszcza tam pojazd. Miejsca muszą być odpowiednio przygotowane, jednak nie wymaga to wielkich inwestycji. Wystarczy, że na każdym z takich miejsc zostaną umieszczone metalowe szyny, na których spoczną koła samochodu. Dzięki szynom robot działa bardziej precyzyjnie, a samochody mogą się niemal ze sobą stykać.

Yeefung Automation Technology przez lata projektowała swojego robota, dopiero jednak teraz zaprezentowała działający prototyp. Firma informuje, że prawdopodobny koszt pojedynczego robota wyniesie około 150 000 USD. Jej przedstawiciele informują, że robotami zainteresowe są już władze kilku miast, gdzie brakuje miejsca.

 

Geta robot parkingowy