Globalfoundries ma nowego klienta

| Technologia
Globalfoundries

Firma Globalfoundries, która wyłoniła się z AMD, ogłosiła zdobycie pierwszego dużego klienta. Została nim STMicroelectronics. Ten szwajcarski koncern sprzedaje układy scalone pod własną marką, ale nie posiada własnych fabryk. Układy STMicro są kupowane przez przemysł telekomunikacyjny, motoryzacyjny i komputerowy. Firma jest piątym pod względem wielkości graczem na rynku układów scalonych. Wyprzedzają ją Intel, Samsung, Toshiba oraz Texas Instruments. Z tej czwórki jedynie TI nie posiada własnych fabryk.

Na podstawie umowy pomiędzy Globalfoundries a STMicro, obie firmy będą współpracowały przy wykorzystaniu 40-nanometrowego procesu technologicznego dla energooszczędnych układów scalonych, które trafią do urządzeń przenośnych, elektroniki konsumenckiej czy urządzeń telekomunikacyjnym. Pierwsze chipy wyjadą w przyszłym roku z fabryki w Dreźnie.

Globalfoundries ma zatem dwóch klientów, AMD i STMicroelectronics. Firma unowocześnia obecnie zakład w Niemczech i ma zamiar wybudować fabrykę w stanie Nowy Jork. Zostanie ona otwarta w 2011 roku, a produkcja ruszy w 2012.

Globalfoundries AMD STMicrocelectronics układ scalony