Mistrz świata (jeszcze) nie boi się komputera

| Ciekawostki

Mistrz świata w Go, Lee Sedol, uważa, że pokona program AlphaGo w zaplanowanej na marzec rozgrywce. Nie jest jednak pewien, czy będzie w stanie pokonać komputer w przyszłym roku.

Stworzony przez Google'a program AlphaGo wygrał w październiku z profesjonalnym zawodnikiem w Go. Dotychczas uważano, że komputer będzie w stanie pokonać człowieka w go dopiero za około 10 lat.

Lee Sedol mówi, że rozgrywka z października dowodzi, iż AlphaGo gra o kilka poziomów gorzej niż on sam. Sztuczna inteligencja czyni jednak postępy z roku na rok. Trudno przewidzieć wyniki meczu za rok czy dwa lata - mówi Lee.

Komputery od dawna wygrywają z ludźmi w wiele gier, w tym w szachy. Jednak Go jest dla nich grą znacznie bardziej skomplikowaną. Dlatego też jeszcze do niedawna przewidywano, że jeszcze przez lata ludzie będą lepsi. Wynik ubiegłorocznej rozgrywki, podczas której AlphaGo pokonał mistrza Europy był szokującym zaskoczeniem.

Mecz pomiędzy Lee Sedolem a AlphaGo zaplanowano na 9 marca. Stawką jest milion dolarów. Jeśli wygra komputer, nagroda trafi do organizacji charytatywnych. Jednak Sedol nie daje komputerowi szans. Uważa, że zwycięży 5:0 lub 4:1.

Przedstawiciele Google'a nie wykluczają, że w przyszłości AlphaGo zostanie udostępniony naukowcom, którym pomoże rozwiązywać takie problemy jak analizowanie rozprzestrzeniania się chorób czy modelowanie klimatu.

Go Lee Sedol AlphaGo sztuczna inteligencja