Graham - nowe ciało australijskiej kampanii bezpieczeństwa na drodze

| Ciekawostki
Meet Graham/The Transport Accident Commission (TAC)

Graham to postać z ciałem idealnie dostosowanym do przeżycia wypadku samochodowego. Na zlecenie australijskiej Komisji Wypadków Komunikacyjnych (TAC) stworzyła go Patricia Piccinini. Artystka współpracowała z Christianem Kenfieldem, chirurgiem urazowym ze Szpitala Królewskiego w Melbourne i dr. Davidem Loganem, ekspertem od badania wypadków z Monash University.

Graham ma grube kości czaszki. Wbudowane strefy zgniotu jak kask pochłaniają siły uderzenia. Oprócz tego jego mózg jest chroniony przez większą ilość płynu mózgowo-rdzeniowego oraz dodatkowe więzadła. By zapobiec uszkodzeniom kości nosa i zatok, twarz Grahama jest płaska. Wokół wystających rejonów, np. przy kościach policzkowych, dodano więcej tkanki tłuszczowej. Szyja praktycznie zlewa się z tułowiem, a między wzmocnionymi żebrami umieszczono worki spełniające funkcje poduszek powietrznych. Skóra postaci jest grubsza i bardziej wytrzymała (zwłaszcza na ramionach, łokciach i dłoniach, za pomocą których staramy się zatrzymać upadek). Kolana Grahama poruszają się we wszystkich kierunkach. Piccinini pomyślała też o dodatkowych ścięgnach. W nogach zakończonych kopytowatymi stopami znajdują się dodatkowe stawy.

Interaktywną postać wyprodukowano z silikonu, włókna szklanego, żywicy i ludzkich włosów.

Ludzie mogą przeżyć wpadnięcie z pełną prędkością na ścianę, ale kiedy mówimy o kolizji z udziałem pojazdów, prędkości i działające siły są większe, a szanse przeżycia o wiele mniejsze. Samochody ewoluowały o wiele prędzej niż ludzie i Graham pomaga nam zrozumieć, czemu by zabezpieczyć się przed własnymi błędami, powinniśmy poprawić każdy aspekt systemu drogowego - podkreśla Joe Calafiore, dyrektor wykonawczy TAC.

Od 21 lipca do 8 sierpnia Grahama można zobaczyć na żywo w Bibliotece Stanu Wiktoria. Można też skorzystać z witryny internetowej Meet Graham.

 

Graham wypadek samochodowy postać interaktywna rzeźba Patricia Piccinini Christian Kenfield David Logan