Najszybszy lodowiec Grenlandii

| Nauki przyrodnicze
Captain Smurf

Lodowiec Jakobshavn przyspieszył do niespotykanej wcześniej prędkości. Obecnie jest on najszybciej poruszającym się lodowcem Antarktyki. Prędkość przesuwania się tego lodowca w kierunku morza jest w lecie 4-krotnie większa niż była w latach 90., kiedy to był uznawany za jeden z najszybszych, jeśli nie najszybszy, lodowców Grenlandii - mówi Ian Joughin z Polar Science Center na University of Washington. Z najnowszych badań wynika, że latem 2012 roku lodowiec przesuwał się z prędkością większą niż 17 kilometrów na rok, czyli ponad 46 metrów na dobę.

Naukowcy podkreślają, że zmiany prędkości są okresowe. Latem lodowce przesuwają się szybciej, zimą wolniej. Jednak jeśli nawet weźmiemy pod uwagę średnią prędkość lodowca Jakobshavn z ostatnich lat, to zauważymy, że porusza się on 3-krotnie szybciej niż w latach 90. To oznacza, że coraz więcej lodu trafia do oceanu, co przyczynia się do podniesienia jego poziomu. Wiemy, że w latach 2000-2010 tylko ten lodowiec przyczynił się do podniesienia poziomu morza o około 1 milimetr. Jako, że porusza się szybciej, w ciągu kolejnej dekady doda nieco więcej wody - mówi Joughin.

Lodowiec Jakobshavn już zapisał się w historii. Specjaliści uważają, że to właśnie od niego oderwała się góra lodowa, o którą rozbił się Titanic.

Grenlandia lodowiec Jakobshavn