Groklaw kończy działalność

| Technologia
Groklaw

Wielokrotnie nagradzana witryna Groklaw, która od 10 lat była istotnym źródłem informacji na temat prawnych aspektów oprogramowania Open Source, patentów czy praw autorskich, została zamknięta przez swoją założycielkę. Pamela Jones wyjaśniła, że zdecydowała się na zakończenie działalności Groklaw, gdyż - w dobie powszechnej inwigilacji prowadzonej przez NSA - nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa korespondencji użytkownikom Groklaw. Jones stwierdziła, że niezależnie od motywów oraz działań NSA, nie wie jak działać w atmosferze szeroko zakrojonej inwigilacji.

Decyzja o zamknięciu witryny była dużym zaskoczeniem. Nic jej bowiem nie zapowiadało. Organizacja Privacy International skrytykowała atmosferę, w jakiej obecnie żyjemy i która zmusiła Jones do podjęcia takiej a nie innej decyzji. Z kolei Andrea, główny developer projektu Tor, stwierdził: Tak to się właśnie zaczyna. Ograniczające wolność wypowiedzi działania akumulują się, aż ci nieliczni, którzy jeszcze mają odwagę głośno mówić, stają się łatwym celem.

Groklaw to nie jedyna witryna, która ucierpiała wskutek działań rządzących. Już wcześniej właściciel zdecydował o zamknięciu witryny Lavabit, a firma Silent Circle przestała świadczyć usługi bezpiecznej poczty elektronicznej. Dzisiaj informowaliśmy też, że rząd Wielkiej Brytanii usiłuje zastraszyć dziennik The Guardian.

Groklaw NSA inwigilacja