HTC ma coraz większe kłopoty

| Technologia
HTC

Tajwański producent smartfonów, HTC, który w ciągu ostatnich lat błyskawicznie podbijał rynek, ma coraz większe kłopoty. Pojawiły się nawet informacje, że Tajwański Bank Centralny zaoferował firmie pomoc finansową. Co prawda HTC ciągle przynosi zyski, ale konkurencja ze strony Samsunga i Apple’a wyraźnie naruszyła jego pozycję.

HTC została założona w 1997 roku. Przez 10 lat firma powoli budowała swoją pozycję, oferując przede wszystkim urządzenia z systemem Windows Mobile. Szerzej znana stała się w 2008 roku, gdy wielką karierę zrobił HTC Dream, smartfon z systemem Android. Później były kolejne wielkie przeboje - Hero, Desire i Evo 4G.

W 2011 roku tajwańska firma znalazła się w światowej czołówce producentów telefonów, a jej produkty - dzięki wysokiej jakości i dobremu oprogramowaniu - cieszyły się bardzo dobrą opinią.
Jednak już pod koniec 2011 roku okazało się, że zyski HTC spadają, a kolejne modele smartfonów nie cieszą się tak olbrzymią popularnością jak wcześniejsze. Tajwańczycy wydali 300 milionów dolarów na przejęcie 51% firmy Beats Audio. Jednak zintegrowanie jej technologii ze smartfonami okazło się trudniejsze niż sądzono i obecnie firma wycofuje się stopniowo z Beats Audio, tracąc na tym pieniądze.

Wcześniej 300milionów USD przeznaczono na zakup znanego niegdyś producenta układów graficznych S3 Graphics. Wydaje się, że i ta inwestycja nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Niedawno zaś HTC ogłosiło stratę w wysokości 40 milionów USD spowodowaną kłopotami i restrukturyzacją firmy OnLive.

Na razie HTC nie ma pomysłu na wyjście z impasu spowodowanego przede wszystkim postępami Samsunga i Apple'a. W bieżącym roku firma postanowiła skupić się na marketingu i sprzedaży smartfonów z rodziny One X. Pomimo tego, że w maju i kwietniu główni rywale koncernu - Samsung i Apple - nie mieli w ofercie żadnych nowych modeli, zainteresowanie One X było poniżej oczekiwań. HTC notuje ciągły spadek sprzedaży i coraz mniejsze zyski.

HTC Samsung Apple