HTC szykuje tablety z Windows?

| Technologia
HTC

HTC pracuje nad 7- i 12-calowymi tabletami z systemem Windows RT, twierdzi Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło. Jeśli informacje te się potwierdzą, Microsoft może zyskać kolejnego sojusznika w walce z iOS-em i Androidem.

Dotychczas zainteresowanie tabletami z najnowszym systemem z Redmond jest umiarkowane. Wielu potencjalnych klientów czeka na pojawienie się urządzeń bazujących na układach Intela. Tymczasem rynek tabletów odgrywa coraz większą rolę. W 2015 roku jego wartość ma sięgnąć 123,5 miliarda dolarów.

Obecnie do Microsoftu należy zaledwie 2,9% tego rynku. Jego głównym rywalem są Apple, z większościowymi udziałami i Google, będące w posiadaniu ponad 40% udziałów. To właśnie konkurencja z ich strony spowodowała, że jeszcze przed dwoma miesiącami HTC miało podobno zamiar porzucić rynek tabletów w USA. Teraz firma chce powrócić z nowymi produktami, tym razem opartymi o Windows RT. To wersja Windows 8 dla urządzeń z układami ARM. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w trzecim kwartale 2013 roku HTC zaoferuje tego typu produkty. Tablet o przekątnej 7 cali pozwoli użytkownikowi na wykonywanie połączeń telefonicznych. Niewykluczone, że będzie to pierwszy mały tablet z Windows RT i pierwsze urządzenie z systemem Microsoftu, które będzie konkurowało z iPadem mini, Kindle Fire czy Nexusem 7. Podobno oba tablety mają korzystać z układów Qualcommu.

Media donoszą też, że HTC planowało produkcję tabletów z Windows 8 i układami Intela, jednak porzucono te plany, gdyż urządzenia takie musiałyby kosztować ponad 1000 dolarów.

Warto tutaj przypomnieć, że Microsoft nie zgodził się, by HTC znalazło się wśród pierwszych producentów tabletów z najnowszym systemem z Redmond. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy doszło do zbliżenia obu firm. Microsoft, wobec umiarkowanego przyjęcia nowego Windows poszukuje kolejnych partnerów, a HTC stara się odzyskać swoją rynkową pozycję, którą utracił na rzecz Samsunga. Ostatnie sprawozdanie finansowe wskazuje, że wartość sprzedaży HTC spadła do najniższego poziomu od 11 kwartałów. Tajwańska firma doszła więc do wniosku, że nie powinna ograniczać się tylko do platformy Androida i musi poszukać swojej szansy na rynku Windows.

HTC Windows tablet