Niezwykły festiwal lodu

| Ciekawostki

Harbin Ice Festival (Harbiński Festiwal Lodu) odbywa się rokrocznie od 21 lat. Rozpoczyna się 5 stycznia i trwa przez ponad miesiąc. W tym roku wystawę zainaugurowano 23 grudnia. Chińczycy twierdzą, że ich lodowe i śnieżne rzeźby biją na głowę eksponaty z podobnych parków w Dubaju czy Singapurze. Impreza gromadzi ekspertów, artystów i widzów z całego świata.

Harbin jest stolicą północno-wschodniej prowincji Chin. Tamtejszy arktyczny klimat pomaga organizatorom festiwalu, ponieważ nietrudno zdobyć naturalny śnieg i lód.

Pierwsze latarnie lodowe były częścią tradycji północno-wschodnich Chin. Za czasów mandżurskiej dynastii Qing (1644-1911) chłopi i rybacy często posługiwali się własnoręcznie wykonanymi lodowymi latarniami, które stanowiły źródło światła podczas zimowych miesięcy. Wyrabiano je w bardzo prosty sposób: do wiadra nalewano wody, a następnie wystawiano na zewnątrz, by zamarzła. Zanim woda całkowicie stężała, wiadro delikatnie ogrzewano, by łatwiej było wyjąć stamtąd bryłę lodu. Na górze wydłubywano otwór. Pozostająca wewnątrz woda odparowywała i do środka można było włożyć świecę. Taki lampion opierał się podmuchom wiatru, lód świetnie ochraniał płomyk. Lodowe lampiony cieszyły się dużą popularnością w regionie miasta Harbin. Od tego czasu ludzie oświetlali nimi swoje domy lub dawali je dzieciom biorącym udział w tradycyjnych festiwalach.

W dzisiejszych czasach do tworzenia lodowych i śnieżnych cudeniek wykorzystuje się zdobycze technologii. Dzieła są wystawiane w 3 miejscach: Sun Island Park, Harbin Ice and Snow World oraz Parku Shaolin.

Sun Island Park to największe na świecie zlokalizowane pod dachem muzeum sztuki śnieżnej i lodowej. Każdego roku publiczność może je zwiedzać od listopada. Harbin Ice and Snow World utworzono w 1999 roku. To jedno z największych muzeów architektury lodowej na całym globie. Twórcy wystawianych tam dzieł czerpią inspiracje z legend Państwa Środka oraz szczytowych osiągnięć światowej architektury, np. Wielkiego Muru Chińskiego czy egipskich piramid. W Parku Shaolin można podziwiać wspaniale udekorowane latarnie. Wyczarowuje się je z lodu z rzeki Songhua (Songhua Jiang). Park utworzono w 1963 roku. Uznaje się go za jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych Chin.

Harbiński Festiwal Lodu gromadzi artystów z całego świata. Powstające wtedy latarnie są wystawiane w największych miastach Chin, Ameryki Północnej, Azji, Europy, Afryki i Oceanii. Podczas festiwalu odbywają się sportowe imprezy towarzyszące, np. zawody w jeździe na łyżwach.

Harbin Ice Festival festiwal lodu lampiony wiadro mandżurska dynastia Qing chłopi rybacy